VOLBY 2017: Onderka ťal do živého: volby jako vzkaz, že ČSSD do parlamentu nepatří. „Dlužíme lidem omluvu.“ | info.cz

Články odjinud

Onderka ťal do živého: ČSSD se musí změnit, jinak nepatří do parlamentu. „Dlužíme lidem omluvu.“

Bývalý primátor Brna a nově zvolený poslanec sociální demokracie Roman Onderka je přesvědčený, že strana musí po prohraných volbách zamířit do opozice. „Výsledek těchto voleb je nutné přijmout jako jasný vzkaz voličů, že pokud bude ČSSD takto dál pokračovat, nezaslouží si být parlamentní stranou. Z tradic a starých úspěchů se žít nedá,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Onderka zároveň varuje před případnou spoluprací sociální demokracie s komunisty na vládní úrovni. „Bohumínské usnesení je stále platné,“ připomíná.

„Každý, kdo mě jen trochu zná, ví, že spolupráci s KSČM na vládní úrovni jsem vždy odmítal a spáchat politickou sebevraždu lze jen jednou,“ dodává Onderka. Odmítá přitom nejen koalici s hnutím ANO a KSČM, ale také pokračování koalice na půdorysu dosavadního kabinetu. „Půdorys Sobotkovy vlády disponuje 103 mandáty, tedy nejen těsnou většinou, ale současně vzniká za téměř neexistujícího předpokladu, že bychom dokázali při tomto zastoupení hájit program, s kterým jsme mandáty získali,“ vysvětluje.

Podle Onderky volby dopadly pro sociální demokracii tak špatně, že je jediným poctivým řešením na vládní angažmá zapomenout. „Nemohu a nechci mluvit za celou ČSSD. Za sebe a za ty, s nimiž jsem v kontaktu, je atmosféra ve straně odpovídající výsledku voleb, který považuji za debakl.“ Pokud jde o příčiny porážky, vydaly by podle jeho slov na knihu. „Debakl takového rozměru je důsledkem řetězení velkého počtu chyb po dlouhou dobu. A to v oblastech programových, komunikačních či personálních,“ uvedl Onderka v rozhovoru pro INFO.CZ

Klíčové okamžiky voleb autor: Info.cz

„Osobně vidím jako jedinou možnost nalít si čistého vína a to na všech úrovních ČSSD. Musíme si konečně přestat lhát do kapsy, jako to bylo v letech minulých. ČSSD ze všech voleb posledních let vycházela poražena a dál jen oslabovala. Výsledek těchto voleb je nutné přijmout jako jasný vzkaz voličů, že pokud bude ČSSD takto dál pokračovat, nezaslouží si být parlamentní stranou. Z tradic a starých úspěchů se žít nedá,“ vysvětluje nově zvolený poslanec a exprimátor Brna.

Sociální demokraté se podle něj musí zříci nesrozumitelnosti, nejasnosti a špatné komunikace. A musí se vrátit ke kořenům sociálnědemokratické politiky. Zároveň prý očekával, že ihned v sobotu po zveřejnění volebních výsledků, vedení ČSSD před veřejnost předstoupí se srozumitelnou reakcí. „Dle mého mělo dát své funkce k dispozici a svolat orgány strany, kterými jsou Předsednictvo a ÚVV. Nikdy neměly zaznít výroky typu, že výsledek je políčkem. Za to dlužíme české veřejnosti velkou omluvu,“ uvedl.

Poměry v ČSSD a její výsledky ve volbách důrazně kritizuje i Jiří Dienstbier. Čtěte rozhovor ZDE.

Na otázku, zda by sjezd neměl být dříve, než v dubnu, pak reaguje slovy, že měl být svolán již po rezignaci Bohuslava Sobotky na předsedu strany. „Současná situace si pro svoji závažnost žádá nejen mimořádný sjezd v co možná nejkratším termínu, tedy dle stanov možný někdy koncem února, ale především aktivní činnost ostatních kolektivních orgánů strany,“ říká Onderka. A nepochybuje, že se uvnitř strany najdou osobnosti, které mají potenciál vrátit jí důvěru.

Onderka se do sněmovny dostal poprvé v životě. Je odhodlaný se v dolní komoře věnovat především „konstruktivní opoziční práci“. „A to ve prospěch většiny občanů naší země, ne těch vyvolených a privilegovaných skupin, které si své zástupce prostě koupí.“ Spekulace o tom, zda a za jakých podmínek vyjednává vedení ČSSD o vládě s Andrejem Babišem (jak jsme psali v závěru tohoto textu), nepotvrdil: „Nejsem členem vyjednávacího týmu. Dle mého za současného stavu strany a s ohledem na volební výsledek ČSSD bude mít velmi omezené možnosti v prosazování svého programu a tudíž nemá smysl uvažovat o vládním angažmá.“

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud