Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Ostré spory nových poslanců. Dokážou vybrat vedení sněmovny a výbor, který rozhodne o Babišovi?

Ostré spory nových poslanců. Dokážou vybrat vedení sněmovny a výbor, který rozhodne o Babišovi?

Pokračuje první schůze nové Sněmovny, na které poslanci mají zvolit předsedu dolní parlamentní komory. Jediným kandidátem je nominant vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou. Poslanci také ustaví mandátový a imunitní výbor a rozhodnou o počtu místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.

Podporu Vondráčkovi přislíbily v tajné volbě také kluby Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Pokud by proklamace platily, ve 200členné Sněmovně by tak mohl získat až 137 hlasů.

O místo v čele dolní komory se chtěl původně ucházet také předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil. Zdůvodnil to tím, že nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD.

Vondráček, pokud bude zvolen, předem ohlásil, že navrhne zřízení pěti místopředsednických pozic. V minulém volebním období byly čtyři. Druhý den ustavující schůze skončí vyhlášením termínu, do kterého budou muset poslanecké kluby předložit volební komisi nominace na místopředsednické posty.

Předseda a místopředsedové Sněmovny mají vyšší platy než jiní poslanci i další výhody. Šéf komory bere letos 190.700 korun měsíčně, první místopředseda 142.700 korun a místopředseda 135.500 korun.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek