Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Otřesy v ČSSD. Jižní Morava vyzvala Sobotku, ať odejde ze sněmovny, Tejc ve straně končí

Otřesy v ČSSD. Jižní Morava vyzvala Sobotku, ať odejde ze sněmovny, Tejc ve straně končí

ČSSD opět otřásá špatný volební výsledek. Jihomoravští sociální demokraté vyzvali premiéra a bývalého předsedu strany Bohuslava Sobotku, aby kvůli zisku jen asi sedmi procent hlasů složil poslanecký mandát. Pro rezignaci Sobotky hlasovalo 78 zástupců jihomoravské ČSSD, proti tomuto usnesení jich bylo 33, 14 se zdrželo hlasování. Bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc mezitím oznámil, že ze strany odchází. Širší vedení podle něj odmítlo odpovědnost za volby a neumožní restart sociální demokracie.

V usnesení, které jihomoravská krajská konference přijala, se přímo hovoří o volebním debaklu. Hlavní politickou odpovědnost za něj podle krajské ČSSD nese Sobotka.

Text usnesení přečetl na sjezdu člen krajského výboru strany Pavel Blažík, který jej přednesl po poradě s členy brněnské městské ČSSD. "Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele," řekl novinářům na sjezdu Blažík.

V Břeclavi dnes Sobotka, který z jižní Moravy pochází, nebyl. Podobně jako volební lídr ČSSDLubomír Zaorálek nebo úřadující předseda strany Milan Chovanec. Řada ze zástupců strany to dnes kritizovala. "Mohli slyšet zpětnou vazbu a slyšet názory členské základny na budoucí vývoj strany," uvedl například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sám zmínil, že strana podle něj potřebuje určitý restart. On sám prý udělal tlustou čáru za svou profesionální politickou minulostí a dnes se živí něčím jiným. "Politika je mým koníčkem," uvedl Hašek, který před několika dny přijal pozici asistenta poslance Jiřího Běhounka, který se už přihlásil o pozici šéfa strany, jejíž celostátní vedení se bude volit zřejmě v únoru.

Tejc z ČSSD odchází

Bývalý šéf poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc dnes oznámil, že po 20 letech odchází ze strany. Odchod zdůvodnil tím, že širší vedení sociální demokracie odmítlo odpovědnost za debakl v říjnových volbách a neumožní změnu politiky ČSSD. Tejc své rozhodnutí zveřejnil na svém twitterovém účtu.

"Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po dvaceti letech z ČSSD odejít," uvedl Tejc.

Společně s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem či jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou patřil Tejc k oponentům nynějšího stranického vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou, Milanem Chovancem a Lubomírem Zaorálkem.

Tejc byl po volbách do Sněmovny v říjnu 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči, kdy se předsednictvo strany pokusilo odstavit Sobotku od vyjednávání o vládě, Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany či ve Sněmovně. Tejc opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek