Piráti se učí v Lánech. Šlapat brázdu s Babišem. Komentář Zdeňka Šarapatky | info.cz

Články odjinud

Piráti se učí v Lánech. Šlapat brázdu s Babišem. Komentář Zdeňka Šarapatky

Sotva osiřely volební urny, už se v zemi dějí věci. V jeden den tu hlásí návrat hned dva pamětníci mordu u Kočků, do ČSSD expremiér Paroubek a na svobodu Ďuričko. Spolu s kouzlem nechtěného  z toho čiší symbolika, stranu v krvi má oživit odpadlík! I kulka padla, sedm procent od voličů jako rána z milosti. Přicházejí nové časy, turbulence charakterů je tu teď za bonton. A mistři mravní mizérie si k tomu našli rovnou alibi: kdo netleskal nad metály pro hradní klaku, prý jen zeleně závidí. Přímo rentgen ubohosti, než se přiznat k servilitě, radši kopat do druhých.  

Hlad po poctách tu hyzdí frustrované, od režiséra taškařic po práskače z totality, kteří bájí o husitech nebo točí samé seno. A k němu ještě jahody. Otáčí ale už i literáti. Útoky na Zemana jsou prý špína a eklhaft, (sic!) týráme starého a nemocného člověka, zuří v INFO.CZ další z nich, spisovatel Zábranský. A strašíme moc Ruskem a fašismem, tvrdí k tomu jako z rauše. Navrch radí republice: Zapomenout na Havla!  Že Zeman žije na urážkách a pohrdá tu každým, kdo nedosáhne na úspěch, je asi výplod fantazie. Stejně jako ruský vazal na Pražském hradě a český nácek z Japonska. Jeden žasne nad tou naivitou, hlava státu slouží cizí zemi a mistr to nevidí!

Přepřahá se ale už i u Pirátů. Kdo jsem já, abych kritizoval prezidenta, ptá se jejich lídr Bartoš v České televizi. A hned pár dní na to mu u Pavla Štrunce v INFO.CZ vadí Zemanovy levitace na hraně Ústavy. Vyznat se v tom skoro nejde, jak v příručce alibismu, chvíli čehý a pak zas hot. Novodobý politik! I slavit na Hrad přišel Ivan Bartoš bez skrupulí, udílení vyznamenání není spjato s osobou prezidenta, ale s funkcí prezidenta, prohlašuje mýrnyx týrnyx v rozhovoru. O fízlech na piedestalu Vladislavského sálu samozřejmě ani muk; metál přece není od Zemana, ale od prezidenta! A před funkcí se Bartoš sklání, ať ji nosí bůhvíkdo. Hlavní Pirát se tu učí rychle, v hradní politice už bruslí jako doma a navrch dělá dobře Zemanovi i Babišovi, všude má teď plnou pusu nepřítele Kalouska. Ten podle něj „rozjel nějakou hru“, když vyzval parlamentní partaje ke společnému blokování volby předsedy sněmovny. Neustanovit vedení sněmovny by totiž znemožnilo Babišovi zrodit s požehnáním Zemana menšinový kabinet ANO, který by zemi vládl i bez důvěry poslanců třeba celé roky. Jak asi, když tu oba chtějí revidovat Ústavu a došlápnout si na demokracii likvidací senátu a ořezáním sněmovny, je už předem jasné. Zvůle je tu slabé slovo, státní převrat sedí víc. „Kalouskova mediální vějička“, má ale jasno sám šéfpirát. Naivita? Ale kdepak, důvod je hned po ruce. „To nikdo nemůže žádným způsobem ovlivnit, ta vláda nebude mít důvěru a bude vládnout. Jediným řešením jsou předčasné volby, na to je potřeba sto dvacet hlasů a ty nikdo reálně nechce,“ říká Bartoš. Pokud má někdo (Kalousek) destruktivní a obstrukční tendence a ještě se vymezuje proti panu Babišovi, vede to k tomu, že by to skončilo předčasnými volbami a ty si nikdo nepřeje, tvrdí Bartoš svoji politickou muziku. A jsme doma, poslanecké lavice jako kyprá existence jsou tu zjevně nade vše.

Šéf Pirátů: Babiš a Kalousek v politice nemají co dělat, nejsme v žádném týmu autor: INFO.CZ

Dělat radost Babišovi se Zemanem má snad pirát za program. Zemský mstitel na Hradě si koaliční vládu už veřejně nepřeje a Babiš ji zjevně nedá dohromady, zbyli si tu navzájem jen s komunisty a tragickým Okamurou. Zato s Miroslavem Kalouskem teď hrají trapnou hru ausgerechnet partaje, které nejsou Babišovy. Blokovat volbu šéfa sněmovny je prý jen plácnutí do vody, mudrují teď spolu s Bartošem, celí šťastní za pašalíky v poslaneckých lavicích a zaplacených výborech. Navíc nemá ani hlasy, ukazují přitom jeden na druhého a sami mu je nedají. Piráti jsou k Babišovi obzvlášť vstřícní, žádné šprajcy, ani omylem. Na piedestal dolní parlamentní komory nepodpoří lídra ODS ale (sic!) Babišova advokáta Vondráčka. Prý z logiky volebního vítěze. Chyba lávky, předseda sněmovny za ANO tak může mít třetí pokus k sestavení vlády. Jeho šéfem Babišem! Kompetentní člověk se slušným profilem, tetelí se nad Vondráčkem hned další z pirátských es Ferjenčík. Kdo neviděl, neuvěří, Vondráček nebo traktorista Vlček, sněmovnu řídí nastejno. Bartoš to ví. Nepomůžou ani řeči Pirátů o vydání oligarchy zas k trestnímu stíhání. Počítat totiž umí skvěle, kdo teď ve sněmovně podpoří menšinovou vládu Babiše, nepošle ho do kriminálu. Hlasů má tak habaděj. A kdyby přece, na policejním prezídiu už leští frčky pro hvězdný comeback Babišovu Šlachtovi, ten už si s tím poradí.

Být v naději se v politice nevyplácí. Piráti to potvrzují každým dnem. Ivan Bartoš a Jakub Michálek čerstvě obědvali s prezidentem v Lánech. Na tiskovce jen samé litanie a chvalozpěvy na rozhled hlavy státu coby státníka. Mluvilo se prý i o kauzách, které hýbou republikou, podle Bartoše byl pan prezident velmi potěšen. Bodejť ne, Piráti s ním propírali jen OKD, na které slyší nejraději. Za katr chce dostat, stůj co stůj, Sobotku. Drzá hůl na Hradě zjevně nestačila a zabít premiéra jako novináře ještě pořád nemůže. A došlo i na Opencard. O Čapím hnízdě a Babišových dluhopisech nikde ani slovo. Žáci české politiky totiž přerostli své učitele, ještě neusedli v lavicích. Učí se rychle, samý talent. Dneska šlapat brázdu s Babišem a se Zemanem a zítra s nimi držet krok…

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud