„Podělal jsem to,“ píše Babiš. Diskutovat o vládní krizi do televize raději nepřišel | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Podělal jsem to,“ píše Babiš. Diskutovat o vládní krizi do televize raději nepřišel

„Podělal jsem to,“ píše Babiš. Diskutovat o vládní krizi do televize raději nepřišel

Boj o vládu a další vývoj vládní krize se zcela přesunul do mediálního prostoru. Premiér Bohuslav Sobotka vystoupil bez politických oponentů v pořadu Partie TV Prima a následně se měl střetnout s Babišem a lídry dalších parlamentních stran v poledních Otázkách Václava Moravce. Babiš ale v poledne na svém facebooku uvedl, že do televize nepřijde. Nechce se prý účastnit diskuze ve formátu „šest proti Babišovi“ a nechat své oponenty „opakovat stále stejné lži“. Vicepremiér v textu uznal, že dal svým oponentům munici, když se sešel s novinářem MF Dnes a zřejmě s ním řešil obsah novin, jak dokládají nahrávky neznámého původu. „Podělal jsem to,“ napsal k tomu Babiš.

Babiš se rozhodl o víkendu bojovat po internetu. Odmítl se zúčastnit televizní debaty s lídry parlamentních stran a zahájil útok na sociálních sítích. Zveřejnil odpovědi na 22 otázek ohledně svého byznysu, které před časem v dokumentu vznesli Sobotkovi poradci, a následně zveřejnil text, kde připouští chyby a tvrdí, že se vůči němu uplatňuje dvojí metr. V televizi by prý Babiš dle svých slov čelil frontě nepřátelsky naladěných politiků, kteří si budou notovat s moderátorem Václavem Moravcem.

Babišova židle ve studiu zůstala prázdná. Moderátor pořadu uvedl, že Babiš na pozvání nijak nereagoval a jeho mluvčí prý rovněž nebyl schopný ohledně jeho účasti odpovědět.

„Jasně. Teď budou mít nabito. Pomohl jsem jim. Udělal jsem chybu. Konečně jsem si ty nahrávky poslechl, a i když jsem přesvědčený, že jsem nikoho neúkoloval, přiznávám, neměl jsem se s tím novinářem vůbec scházet. Byla to předem zorganizovaná provokace. Podělal jsem to,“ napsal Babiš s odkazem na sestřihané záznamy, na kterých s bývalým redaktorem MF Dnes řeší obsah novin a „materiál na Chovance“.

Babiš tvrdí, že je sledovaný, ale že to nikoho nezajímá. Pro srovnání zmiňuje někdejší únik e-mailů předsedy vlády. „Nikdo neřeší, že to může být obrovské bezpečností riziko pro stát, protože tady někdo ilegálně odposlouchával ministra financí a vicepremiéra naší země. Nikdo neřeší, že by to mohlo být na zakázku kmotrů a tradičních politických stran, jako součást kontinuální kampaně s cílem odstranit mě z politiky,“ píše vicepremiér.

Sobotka v Partii TV Prima důrazně odmítl, že by ČSSD Babiše jakkoli nechala sledovat, nahrávat a chtěla ho touto cestou zdiskreditovat. Odposlechy před časem jednoznačně odmítl i šéf rozvědky, kterou Babiš v této souvislosti zmiňoval.

Šéf hnutí ANO napsal, že premiéra nezajímá koaliční smlouva, když mluví o mocenském paktu Babiš-Zeman, a nařkl ho z dlouhodobé vědomé spolupráce s předsedou opoziční TOP 09 Miroslavem Kalouskem.

Ministr financí v textu rovněž uvedl, že ho Sobotka popravil. Na funkci prý nelpí, ale nevidí důvod, proč by ho měl prezident odvolat, jak mu navrhl premiér. Babiš napsal, že se nevzdá „v boji proti tradičním politikům a korupčníkům“. 

Sobotka v úterý oznámil demisi vlády, po dalším vývoji se ale v pátek rozhodl ji nepodat a Zemanovi navrhl pouze odvolání Babiše. Prezident se chce s návrhem podrobně seznámit v pondělí, rozhodnout ale plánuje až po návratu z Číny po 18. květnu. 

„Pokud pan prezident nebude postupovat podle Ústavy, já se sejdu s ústavními právníky. Byla by to velmi vážná záležitost, kdyby se prezident rozhodl, že nebude dodržovat Ústavu,“ uvedl Sobotka v polední debatě ČT. Spekuluje se o možnosti, že by se ministryní financí stala Babišova náměstkyně Alena Schillerová. Sobotka to nechal bez komentáře.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.