Politici se zhádali nad drahým máslem a špatnými potravinami. „Děláte z lidí blbce,“ zaznělo

Vypadá to, že nejdiskutovanějším tématem předvolební kampaně bude cena a kvalita potravin, včetně mléka a másla. Zástupci politických stran pro oblast zemědělství se přeli v Blesk Volební souboj 2017, kdo může za předražené máslo a proč dostávají čeští zákazníci na pulty horší jídlo než například ti v Německu.

„Děláte z těch lidí úplný blbce, pane kolego,“ ohradil se ve vzrušené debatě ohledně cen mléka místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek na ekonomického experta ODS Jana Skopečka. A to v narážce na jeho slova o tom, že se stát příliš míchá do cen mléka a podporuje spíše velké výrobce než drobné zemědělce v živočišné výrobě.

Krach zakázky pro Liglass? Obchod se nepodařil, standardní situace, přešel ostudu Zeman

„Když se stát přestane montovat a přestane si hrát s cenami mléka, tak to pro ty výrobce bude ve finále dobré, protože nebudou ty ceny takto dramaticky fluktuovat. České zemědělství je orientováno na velké výrobce,“ řekl v Blesk Volebním souboji 2017 doslova ekonomický expert ODS Jan Skopeček a přidal také, že v minulosti do trhu až příliš zasahovala Evropská unie. „Ne ne – blábolíte tady,“ vrátil následně Skopeček Faltýnkovi jeho výpady.

Dvojí potraviny

Politikům, kteří chtějí v České republice v příštích čtyřech letech vládnout, Blesk v diskuzi také ukázal průzkum agentury Phoenix Resarch. Ten se týká kvality českých potravin, které nám obchodníci nabízejí na svých pultech. Jen 21 % dotázaných věří českým politikům, že dělají něco pro to, abychom měli stejně kvalitní potraviny jako v Německu. 61 procent z nich naopak trvá na tom, že politici nedělají dost.

Zaorálek zvedl rukavici. Těsně před volbami půjde do duelu s Babišem na Nově, debata ČT se rozpadá

Ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU – ČSL v debatě připomněl, že stávající koaliční vláda s premiérem Sobotkou přenesla toto téma na půdu evropské komise. Její předseda Jean Claude Juncker v polovině září v Bruselu řekl, že podobná práce není v rámci Unie přípustná. „Nemohu přijmout, že lidé ve střední a východní Evropě kupují výrobky nižší kvality ve stejných obalech a se stejným označením jako ty prodávané v jiných zemích,“ prohlásil šéf Komise.

Podle ministra Jurečky mají ale zákazníci už dnes možnost tuto situaci sami ovlivnit. A to například tím, když se budou při nákupech více věnovat výběru výrobků.

Čtěte pokračování článku a podívejte se na další videa na Blesk.cz.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET
sinfin.digital