Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politolog pro INFO.CZ: Lidovci se musí tvářit, že deset procent není problém. Strach ale mají

Politolog pro INFO.CZ: Lidovci se musí tvářit, že deset procent není problém. Strach ale mají

Lidovci dnes na sjezdu potvrdili, že půjdou do podzimních voleb v koalici se Starosty a nezávislými. Pro hlasovalo kolem 80 procent delegátů. Zhruba pětina lidovců je tak proti. Podle politologa z Metropolitní univerzity Praha Jana Bureše může pochybovat ještě větší část. „Zřejmě tam ale zafungovala ze strany lidovců snaha za každou cenu voličům ukázat, že jsou jednotní, že si naprosto věří, že deset procent pro ně není vlastně žádný problém. Upřímně řečeno jim nezbývá nic jiného než vytvářet dojem, že o deseti procentech není vůbec potřeba diskutovat,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle politologů ale koalice na deset procent (potřebných namísto pětiprocentní hranice pro samostatné strany) nemusí zdaleka dosáhnout. Pro lidovce by to znamenalo konec přítomnosti ve sněmovně. Na místo předsedy strany kandidoval na víkendovém volebním sjezdu i senátor Jiří Čunek. Přihlásil se na poslední chvíli a vystoupil s obsáhlým a vymezujícím se projevem. Pavel Bělobrádek ho porazil se ziskem 84 procent hlasů. „Je to pozice do budoucna. Čunek ví, že si to nyní vyzkoušel,“ komentuje to Bureš. 

Lidovci a STAN už v průběhu minulého týdne představili společné logo, teď i výpravný volební spot. Vypadalo to, jako by vůbec nepočítali s možností, že by lidovecký sjezd spolupráci nepotvrdil. Výsledek hlasování byl nakonec 80 ku 20 pro. Jak silná je to podpora?

To je samozřejmě poměrně silná většina. Na druhou stranu se ale ukazuje, že minimálně jedna pětina lidovců nesouhlasí. Já si myslím, že těch, kteří pochybují o úspěchu koalice a šanci, že překročí deset procent, je ještě více. Zřejmě tam ale zafungovala ze strany lidovců snaha za každou cenu voličům ukázat, že jsou jednotní, že si naprosto věří, že deset procent pro ně není vlastně žádný problém. Upřímně řečeno jim nezbývá nic jiného než vytvářet dojem, že o deseti procentech není vůbec potřeba diskutovat. Samozřejmě jim vadí, že se v médiích mluví o tom, že je velká pravděpodobnost, že hranici nepřekročí, a pak ze sněmovny vypadnou úplně. Podle mě teď budou hrát kampaň tím způsobem, že se budou snažit vůbec o tom nemluvit a tvářit se, že mají dokonce na víc.

Pochybnost ale podle vás mezi nimi stejně zůstává.

Určitě tam je. Koneckonců je dost silná i mezi politology. Jak mluvím s kolegy, tak málokdo věří tomu, že deset procent mohou překročit. Už proto, že lidovcům samotným se to nikdy nepodařilo a STAN nemá takový potenciál. Navíc podle mě ještě bude otázkou, zda části lidí, kteří dříve volili Starosty třeba v krajských volbách, nebude vadit, že by měli volit i lidovce. Svým programem jsou strany celkem protichůdné. STAN vlastně téměř žádnou ideologii nemají, je to pragmatická, liberální politika, kdežto lidovci – alespoň někteří z nich – jsou názorově dosti konzervativně vyhranění.

Jak může fungovat jejich synergie? První místopředseda strany Marian Jurečka dnes mluvil o průzkumu, který koalici předpovídá zisk dokonce 22 procent.

Jsem zásadně skeptický vůči výzkumům veřejného mínění, které si nechají vyrobit konkrétní politické strany na zakázku. To nikdy nedopadne dobře. Jakmile agentura ví, pro koho průzkum dělá, tak to dopadne tak, jak se to líbí zadavateli. Ale není to příliš seriózní. Je potřeba se dívat na průzkumy, které dlouhodobě dělají nezávislé agentury. Dvaadvacet procent je tak velký rozdíl oproti ostatním agenturám, že to je dost nedůvěryhodné.

Centrum pro výzkum veřejného mínění uvádělo těsně před sjezdem 8,5 procenta pro lidovce a dva pro STAN. Pokud tedy vůbec přistoupíme na prostý součet, do sněmovny by se tedy koalice těsně dostala. Musí ale ještě počítat se statistickou chybou.

Chyba může být i tři procenta. Jde o to, jestli přijdou s nějakým zajímavým tématem, které by mohlo být pro voliče lákavé. Obávám se, že to rozhodně nebude jen agresivní rétorika proti Andreji Babišovi a hnutí ANO. A to lidovci už zřejmě sami vědí. Spíše musí zaujmout snahou posunout zemi. Česko je v mnoha ohledech poměrně zaostalé. Země potřebuje celkem zásadní modernizaci v řadě oblastí.

Na sjezdu padala i slova, že by se Pavel Bělobrádek mohl stát premiérem. Myslíte, že lidovci takovým představám sami věří, nebo se jedná jen o předvolební rétoriku?

Oni tomu podle mě sami moc nevěří. Na druhou stranu Bělobrádek se může stát premiérem, i když nevyhrají. Bude záležet, jak dopadnou ostatní strany a kdo bude schopen vytvořit smysluplnou koalici. Může to fungovat jako určité lákadlo: máte tady Andreje Babiše a Bohuslava Sobotku, vedle existuje ještě alternativa lidovecký Bělobrádek.

Jak vidíte povolební vyjednávání? Situaci ještě vyostřila vládní krize.

Nikdo neví, jak to dopadne. Nicméně já osobně si myslím, že se jedná jen o předvolební vymezování. Po volbách budou strany, které nejsou extrémní, velmi takticky vyjednávat, jak sestavit koalici. ODS je dlouho v opozici, TOP 09 také. Další čtyři roky v opozici by nemuseli vůbec přežít personálně, stranicky a ekonomicky. Pokud by například vznikla možnost středopravicové vlády typu Babiš, KDU-ČSL a ODS, tak si myslím, že do toho klidně půjdou.

Senátor Jiří Čunek před sjezdem mlžil ohledně toho, zda bude kandidovat na post předsedy. Nakonec tak na poslední chvíli opravdu učinil. Pavel Bělobrádek ale získal 84 procent. Co takový výsledek pro Čunka znamená?

Možná neodhadl skutečnou podporu, kterou ve straně má. Je určitou mediální hvězdou, zdálo se, že jeho pozice je velmi silná. Vyhrál v podstatě všechny volby, do nichž se pustil ve svém regionu. A najednou si asi řekl, že na tématu odporu ke koalici se STAN může vydělat, tak to chtěl zkusit. Zřejmě také podcenil výběr delegátů na sjezd. Jestliže 84 procent získal Bělobrádek, tak to vypadá, že delegáti byli vybíráni tak, aby podporovali stávající vedení. Ale je to pozice do budoucna. Čunek ví, že si to nyní vyzkoušel. Předsedou kdysi byl, dnes má reálně 16procentní podporu ve straně, takže ví, že stále patří mezi nejvyšší elitu. Ví, že do budoucna má stále možnost se vrátit do vysoké funkce v případě, že dojde k neúspěchu stávajícího vedení. Může to dokonce být i určitý kalkul. Ve chvíli, kdy by lidovci skutečně do sněmovny neprošli, tak může hrát roli zachránce.

Co se bude dít s nespokojenci mezi lidovci, kteří se dnes vyjádřili proti koalici se STAN? Je jich zhruba pětina.

Budou čekat na to, co dělá Čunek. A ten musí respektovat výsledek dnešní volby. Nepůjde nyní proti vedení, nebude straně podrážet nohy. Lidé, kteří kritizují stávající vedení, budou spíše zticha, budou čekat, co se bude dít. Budou se tvářit, že jim jde o úspěch strany ve volbách. Je to podobné jako antisobotkovci v ČSSD. Budou čekat, že strana neuspěje a pak mohou říkat: vidíte, my jsme měli pravdu a teď to převezmeme.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek