Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Politolog pro INFO.CZ: Lidovci se musí tvářit, že deset procent není problém. Strach ale mají

Politolog pro INFO.CZ: Lidovci se musí tvářit, že deset procent není problém. Strach ale mají

Lidovci dnes na sjezdu potvrdili, že půjdou do podzimních voleb v koalici se Starosty a nezávislými. Pro hlasovalo kolem 80 procent delegátů. Zhruba pětina lidovců je tak proti. Podle politologa z Metropolitní univerzity Praha Jana Bureše může pochybovat ještě větší část. „Zřejmě tam ale zafungovala ze strany lidovců snaha za každou cenu voličům ukázat, že jsou jednotní, že si naprosto věří, že deset procent pro ně není vlastně žádný problém. Upřímně řečeno jim nezbývá nic jiného než vytvářet dojem, že o deseti procentech není vůbec potřeba diskutovat,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ. Podle politologů ale koalice na deset procent (potřebných namísto pětiprocentní hranice pro samostatné strany) nemusí zdaleka dosáhnout. Pro lidovce by to znamenalo konec přítomnosti ve sněmovně. Na místo předsedy strany kandidoval na víkendovém volebním sjezdu i senátor Jiří Čunek. Přihlásil se na poslední chvíli a vystoupil s obsáhlým a vymezujícím se projevem. Pavel Bělobrádek ho porazil se ziskem 84 procent hlasů. „Je to pozice do budoucna. Čunek ví, že si to nyní vyzkoušel,“ komentuje to Bureš. 

Lidovci a STAN už v průběhu minulého týdne představili společné logo, teď i výpravný volební spot. Vypadalo to, jako by vůbec nepočítali s možností, že by lidovecký sjezd spolupráci nepotvrdil. Výsledek hlasování byl nakonec 80 ku 20 pro. Jak silná je to podpora?

To je samozřejmě poměrně silná většina. Na druhou stranu se ale ukazuje, že minimálně jedna pětina lidovců nesouhlasí. Já si myslím, že těch, kteří pochybují o úspěchu koalice a šanci, že překročí deset procent, je ještě více. Zřejmě tam ale zafungovala ze strany lidovců snaha za každou cenu voličům ukázat, že jsou jednotní, že si naprosto věří, že deset procent pro ně není vlastně žádný problém. Upřímně řečeno jim nezbývá nic jiného než vytvářet dojem, že o deseti procentech není vůbec potřeba diskutovat. Samozřejmě jim vadí, že se v médiích mluví o tom, že je velká pravděpodobnost, že hranici nepřekročí, a pak ze sněmovny vypadnou úplně. Podle mě teď budou hrát kampaň tím způsobem, že se budou snažit vůbec o tom nemluvit a tvářit se, že mají dokonce na víc.

Pochybnost ale podle vás mezi nimi stejně zůstává.

Určitě tam je. Koneckonců je dost silná i mezi politology. Jak mluvím s kolegy, tak málokdo věří tomu, že deset procent mohou překročit. Už proto, že lidovcům samotným se to nikdy nepodařilo a STAN nemá takový potenciál. Navíc podle mě ještě bude otázkou, zda části lidí, kteří dříve volili Starosty třeba v krajských volbách, nebude vadit, že by měli volit i lidovce. Svým programem jsou strany celkem protichůdné. STAN vlastně téměř žádnou ideologii nemají, je to pragmatická, liberální politika, kdežto lidovci – alespoň někteří z nich – jsou názorově dosti konzervativně vyhranění.

Jak může fungovat jejich synergie? První místopředseda strany Marian Jurečka dnes mluvil o průzkumu, který koalici předpovídá zisk dokonce 22 procent.

Jsem zásadně skeptický vůči výzkumům veřejného mínění, které si nechají vyrobit konkrétní politické strany na zakázku. To nikdy nedopadne dobře. Jakmile agentura ví, pro koho průzkum dělá, tak to dopadne tak, jak se to líbí zadavateli. Ale není to příliš seriózní. Je potřeba se dívat na průzkumy, které dlouhodobě dělají nezávislé agentury. Dvaadvacet procent je tak velký rozdíl oproti ostatním agenturám, že to je dost nedůvěryhodné.

Centrum pro výzkum veřejného mínění uvádělo těsně před sjezdem 8,5 procenta pro lidovce a dva pro STAN. Pokud tedy vůbec přistoupíme na prostý součet, do sněmovny by se tedy koalice těsně dostala. Musí ale ještě počítat se statistickou chybou.

Chyba může být i tři procenta. Jde o to, jestli přijdou s nějakým zajímavým tématem, které by mohlo být pro voliče lákavé. Obávám se, že to rozhodně nebude jen agresivní rétorika proti Andreji Babišovi a hnutí ANO. A to lidovci už zřejmě sami vědí. Spíše musí zaujmout snahou posunout zemi. Česko je v mnoha ohledech poměrně zaostalé. Země potřebuje celkem zásadní modernizaci v řadě oblastí.

Na sjezdu padala i slova, že by se Pavel Bělobrádek mohl stát premiérem. Myslíte, že lidovci takovým představám sami věří, nebo se jedná jen o předvolební rétoriku?

Oni tomu podle mě sami moc nevěří. Na druhou stranu Bělobrádek se může stát premiérem, i když nevyhrají. Bude záležet, jak dopadnou ostatní strany a kdo bude schopen vytvořit smysluplnou koalici. Může to fungovat jako určité lákadlo: máte tady Andreje Babiše a Bohuslava Sobotku, vedle existuje ještě alternativa lidovecký Bělobrádek.

Jak vidíte povolební vyjednávání? Situaci ještě vyostřila vládní krize.

Nikdo neví, jak to dopadne. Nicméně já osobně si myslím, že se jedná jen o předvolební vymezování. Po volbách budou strany, které nejsou extrémní, velmi takticky vyjednávat, jak sestavit koalici. ODS je dlouho v opozici, TOP 09 také. Další čtyři roky v opozici by nemuseli vůbec přežít personálně, stranicky a ekonomicky. Pokud by například vznikla možnost středopravicové vlády typu Babiš, KDU-ČSL a ODS, tak si myslím, že do toho klidně půjdou.

Senátor Jiří Čunek před sjezdem mlžil ohledně toho, zda bude kandidovat na post předsedy. Nakonec tak na poslední chvíli opravdu učinil. Pavel Bělobrádek ale získal 84 procent. Co takový výsledek pro Čunka znamená?

Možná neodhadl skutečnou podporu, kterou ve straně má. Je určitou mediální hvězdou, zdálo se, že jeho pozice je velmi silná. Vyhrál v podstatě všechny volby, do nichž se pustil ve svém regionu. A najednou si asi řekl, že na tématu odporu ke koalici se STAN může vydělat, tak to chtěl zkusit. Zřejmě také podcenil výběr delegátů na sjezd. Jestliže 84 procent získal Bělobrádek, tak to vypadá, že delegáti byli vybíráni tak, aby podporovali stávající vedení. Ale je to pozice do budoucna. Čunek ví, že si to nyní vyzkoušel. Předsedou kdysi byl, dnes má reálně 16procentní podporu ve straně, takže ví, že stále patří mezi nejvyšší elitu. Ví, že do budoucna má stále možnost se vrátit do vysoké funkce v případě, že dojde k neúspěchu stávajícího vedení. Může to dokonce být i určitý kalkul. Ve chvíli, kdy by lidovci skutečně do sněmovny neprošli, tak může hrát roli zachránce.

Co se bude dít s nespokojenci mezi lidovci, kteří se dnes vyjádřili proti koalici se STAN? Je jich zhruba pětina.

Budou čekat na to, co dělá Čunek. A ten musí respektovat výsledek dnešní volby. Nepůjde nyní proti vedení, nebude straně podrážet nohy. Lidé, kteří kritizují stávající vedení, budou spíše zticha, budou čekat, co se bude dít. Budou se tvářit, že jim jde o úspěch strany ve volbách. Je to podobné jako antisobotkovci v ČSSD. Budou čekat, že strana neuspěje a pak mohou říkat: vidíte, my jsme měli pravdu a teď to převezmeme.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1