Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Pomáhat a chránit.“ Zaorálek shrnul vize ČSSD policejním heslem. Takto jde strana do voleb

„Pomáhat a chránit.“ Zaorálek shrnul vize ČSSD policejním heslem. Takto jde strana do voleb

Sociální demokrati si v Praze vyslechli obsáhlý exkurz do české historie. Na pódiu před nimi stál ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který se tou dobou ucházel o post volebního lídra strany, do kterého ho pasovaly zbylé špičky strany. Zaorálek straníkům vylíčil, co pro něj znamenají velké okamžiky české historie, a konstatoval, že strana musí v tomto nedokončeném příběhu pokračovat. Sociální demokracie podle něj musí cítit národní hrdost a nesmí působit jako zkostnatělý establishment. V závěru se ministr dostal k tématu bezpečnosti a migrace, na která hodlá sociální demokracie ve volbách spoléhat a ve kterých se pohybuje na hraně populistického strašení lidí. ČSSD vzápětí schválila program a Lubomíra Zaorálka jako volebního lídra.

„Měli bychom hlasovat o novém volebním lídrovi, máte možnost si to naposledy rozmyslet,“ začal žertem skepticky Zaorálek. Pak si ještě přisadil: „Je otázkou, jestli mě ještě budete volit po tomhle projevu, ale já vám musím říct některé věci.“

Sny a sliby ČSSD
ČSSD v programu pro sněmovní volby slibuje lidem dobrou zemi pro život, průměrný plat 40 000 korun měsíčně, progresivní zdanění i milionářskou daň nebo rychlejší zdravotní péči skrze jeho digitalizaci a urgentní příjmy v nemocnicích. Důležité téma je pro ni rovněž bezpečnost nebo zamezování odlivu kapitálu do zahraničí.

Zaorálek se spolustraníkům přiznal, že v poslední době cítí „osobní posedlost“. Pak zrekapituloval české dějiny, které jsou dnes – jak on sám říká v přelomové době – mimořádně důležité. Začal o sto let zpět, vznikem Československa.

„Rok 1918 je pro mě spojen s chlapíkem, co se jmenoval Masaryk. Rozhodl se vsadit na kartu tak riskantní, že bych ji nazval šílenou. Vsadil na kartu, že se pustí do boje o vznik nezávislého státu uprostřed Evropy,“ řekl Zaorálek. „Kdyby válka skončila rychle, tak by nic nestihl,“ pokračoval šéf české diplomacie. „Fór je dokázat to občas zopakovat,“ dodal pointu.

Zaorálek se věnoval i roku 1968, který by podle něj neměl být spojený jen s tanky. Do třetice se pozastavil u rozdělení Československa. „Moderní levice nemůže být přesvědčivá, pokud nebude levicí, která bude cítit nějakou národní hrdost. Ten příběh je nedokončený a smyslem ČSSD je, aby v něm pokračovala,“ burcoval ČSSD Zaorálek.

Česko podle Zaorálka nemůže uspět, pokud bude pouhým divákem. „Jsem přesvědčen, že po roce 1989 jsme se nechávali často spíš jenom unášet proudem. Vstoupili jsem do EU a NATO a mysleli si, že je hotovo. Svět kolem nás ale není hotový,“ řekl.

Pak ministr zahraničí stočil projev k tématu bezpečnosti, na kterou chce sociální demokracie ve volbách očividně sázet. V podání ministra vnitra Milana Chovance to obyčejně znamená líčení uprchlíků jako bezpečnostní hrozby. Zaorálek mu dnes zdatně sekundoval, když mluvil o tom, jak kdysi odmítl, že by měl do země pouštět migranty ve velkých počtech.

„Chceme zemi, která je bezpečná, nebo chceme to, co vidíme v USA, ve Francii...“ ptal se řečnicky Zaorálek. Podle něj pak vznikají ghetta, ve kterých migranti vedou jiný životní styl a nemají práci. Není přitom bez zajímavosti, že Česko jako jedna z mála evropských zemí bojkotovalo systém uprchlických kvót a z dohodnutých 2 800 lidí svolilo k přijetí pouhých 12. Teď mu za to od Bruselu hrozí sankce. Migranti z Blízkého východu a Afriky se zemi sami vyhýbají. Špičky ČSSD se přesto řadí k politikům, kteří toto téma před volbami zvedají a pohybují se v něm na hraně populismu.

Podle Zaorálka by plány sociální demokracie mělo shrnovat heslo „Pomáhat a chránit“, které je na policejních autech.

Zaorálek v závěru varoval před milionáři s vlivem, přičemž se nepřímo vymezil proti Andreji Babišovi, a uvedl, že ČSSD nesmí být stranou, která „buzeruje lidi“, což spojil s kritikou protikuřáckého zákona. Až v těchto chvílích se krátce dostal k tradičnějším sociálním tématům, která podle něj jen jako celek a etos sociální demokracie dávají smysl.

„Jsme tak trochu vojskem, které jde do bitvy,“ řekl Zaorálek v závěru dlouhého projevu. „Karlův most, to je pro mě takový symbol toho, co by se měla snažit být sociální demokracie,“ uzavřel.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek