Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poprvé se sejde nová sněmovna. Slib složí přes 120 poslaneckých nováčků

Poprvé se sejde nová sněmovna. Slib složí přes 120 poslaneckých nováčků

Sněmovna dnes zhruba po měsíci obnoví činnost. Nově zvolení poslanci se odpoledne poprvé po volbách sejdou na ustavující schůzi. Dnes zejména složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Nejsledovanější body schůze, tedy volba nového předsedy a místopředsedů dolní komory, budou na programu až v dalších dnech. Do sněmovny letos usedne nejvíc nováčků od roku 1996, celkem víc než 120.

Program ustavující schůze je pevně daný, stanoví ho zákon. Poslanci do něj nemohou vložit své případné jiné návrhy a zatím ani nemají žádný návrh zákona k projednání. K dalším bodům programu první povolební schůze patří zřízení sněmovních výborů.

Při první schůzi budou poslanci sedět v lavicích hlavního zasedacího sálu v abecedním pořadí. Návrh zasedacího pořádku podle příslušnosti k jednotlivým stranickým klubům bude plénum schvalovat až na další schůzi. Ustavující schůzi bude až do zvolení nového předsedy řídit v souladu se zákonem bývalý předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Až po ukončení schůze podá demisi nynější vláda ČSSD, ANO a KDU-ČSL pod vedením Bohuslava Sobotky (ČSSD). Prezident Miloš Zeman potom bude moci jmenovat předsedu vítězného hnutí ANO Andreje Babiše novým premiérem a na jeho návrh i další členy menšinové vlády, kterou skládá.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek