Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Populistický miliardář, který se proslavil výrokem „všichni kradou". Jak svět vnímá premiéra Babiše?

Populistický miliardář, který se proslavil výrokem „všichni kradou". Jak svět vnímá premiéra Babiše?

Dnešní jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou české vlády zaznamenaly tiskové agentury a další zahraniční média. Zdůrazňují, že miliardář se nyní musí zaměřit na to, aby pro svou menšinovou vládu zajistil podporu v parlamentu, přičemž šance na úspěch považují za nejisté.

Agentura AP připomněla, že prezident Miloš Zeman jmenoval Babiše premiérem, přestože ten byl obviněn z dotačního podvodu, což byl důvod, proč žádná z ostatních stran nesouhlasila s vytvořením koaliční vlády s ANO.

„Populistický miliardář" podle AP proslul výrokem "všichni kradou" i snahou řídit stát jako firmu. Staví se také proti stanovení termínu přijetí eura v Česku a odmítá unijní kvóty pro přerozdělování uprchlíků.

„Třiašedesátiletý kontroverzní podnikatel, který bývá přezdíván 'český Trump', narazil na odmítavý postoj potenciálních koaličních partnerů," napsala agentura AFP. Dodala, že vítězi parlamentních voleb tak hrozí, že jeho vláda, kterou chce složit mimo jiné z nestranických odborníků, nezíská důvěru parlamentu. Všimla si rovněž varování od prezidenta Zemana, podle kterého bude Babiš "terčem nenávistné kampaně".

„Díky slibům potírat migraci a učinit stát efektivnějším získalo ANO 29,6 procenta hlasů, skoro třikrát více než druzí občanští demokraté," napsala agentura Reuters. Navzdory tomu je však podle ní nejisté, zda Babiš dokáže uspět při hlasování o své vládě v parlamentu.

Babišovi se dosud nepodařilo zajistit si podporu ostatních, i když v několika hlasováních ve sněmovně ANO podpořila strana Svoboda a přímá demokracie a také komunisté. Reuters rovněž poznamenal, že pokud policie stáhne obvinění či parlament nového premiéra odmítne vydat ke stíhání, Babiš by mohl získat pár hlasů i z jiných poslaneckých klubů.

„Analytici tvrdí, že druhý pokus vytvořit vládu, ať s Babišem či bez Babiše, může mít větší vyhlídky na úspěch, protože hodně stran zaznamenalo ztráty v říjnových volbách a rády by se vyhnuly předčasným volbách, ke kterým by prodlužování krize mohlo vést," dodala zpravodajka agentury Reuters.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

  
 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek