Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Poslanci exhibovali namísto práce, komentoval Zeman vydání Babiše. Jmenoval by ho premiérem i přes stíhání

Poslanci exhibovali namísto práce, komentoval Zeman vydání Babiše. Jmenoval by ho premiérem i přes stíhání

Prezident Miloš Zeman označil středeční debatu ve sněmovně o vydání představitelů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka za exhibici poslanců. Zároveň řekl, že nemá nic proti vydání jakéhokoli poslance k trestnímu stíhání. Sněmovna ve středu rozhodla, že Babiše a Faltýnka vydá policii k trestnímu stíhání kvůli podezření ze spáchání dotačního podvodu v případu farmy Čapí hnízdo.

„Nemám nic proti vydání jakéhokoli poslance. Jenom upozorňuji, že samo vydání nezakládá ani trestní stíhání, tím méně odsouzení, protože sněmovna není soud, i když se tak někdy chová,“ řekl Zeman na novinářský dotaz, co na rozhodnutí sněmovny říká. Zároveň ironicky okomentoval, že se sněmovna tomuto tématu věnovala osm hodin a poznamenal, že v jejích šuplících zároveň zůstalo 200 nevyřízeních zákonů.

„Díky těmto exhibicím tyto zákony padly pod stůl a doufejme, že se jimi bude zabývat nová sněmovna,“ dodal prezident.

Na předchozí novinářský dotaz, zda by jmenoval trestně stíhaného člověka premiérem, Zeman řekl to, že Martin Půta se stal znovu hejtmanem Libereckého kraje i přes své trestní stíhání. Hejtman je podle Zemana něco jako premiér daného kraje.

1080p 720p 360p
Babiš brutálně zastrašoval policii už měsíce před stíháním, Moniku do kauzy navezl on, říká Pečinka

„A proč máme diskriminovat premiéra, a ne hejtmana?“ řekl prezident. Zeman již dříve prostřednictvím svého mluvčího Jiřího Ovčáčka vzkázal, že premiérem jmenuje vítěze voleb. Policejní vyšetřování pro jmenování předsedou vlády podle něj není překážkou, o vině má rozhodnout soud.

Policie chce Babiše a Faltýnka obvinit jako někdejší představitele skupiny Agrofert v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Babiše chce stíhat pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů Evropské unie. Faltýnek je podezřelý z dotačního podvodu. Oba poslanci uvádějí, že žádný trestný čin nespáchali. Hodlají se bránit všemi dostupnými právními prostředky.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek