Poslanci vydali Babiše s Faltýnkem ke stíhání. K hlasování se dostali po hodinových průtazích

Poslanci vydali předsedu hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedu hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Pro bylo v případě Babiše 123 ze 134 poslanců, proti 4. Pro vydání Faltýnka pak hlasovalo 120 poslanců, pět bylo proti, mezi nimi byl i jeden poslanec ČSSD, Jiří Koskuba. Poslanci ANO se hlasování neúčastnili. Ostatní politici vyhověli žádosti policie, která chce oba vlivné politiky obvinit v souvislosti s 50milionovou dotací pro farmu Čapí hnízdo.  Peníze podle nich získala nezákonně a podvodem. Babiš i Faltýnek takovou interpretaci odmítají a před poslanci mimo jiné zopakovali, že policejní práce je nekvalitní a účelová. Má prý za cíl je před volbami zlikvidovat. 

Babiš před poslance vystoupil hned v úvodu jednání. Zopakoval své argumenty, policejní žádost je podle něj amatérskou snahou o jeho politickou likvidaci a žádná trestní kauza se podle něj nestala.

„Kdybych nebyl v politice, kauzu Čapí hnízdo by nikdo nevyšetřoval,“ řekl mimo jiné Babiš, podle kterého ve skutečnosti jde o to, zda se i po volbách udrží při životě „neskutečná korupční hydra“.

Babiše rozezlilo, že z jeho Moniky udělali obviněnou. „Skandální, absurdní, zmanipulované,“ stěžoval si

„Vydání se nebojíme. My jsme nic špatného neudělali a pravda nakonec stejně vyjde najevo,“ prohlásil Faltýnek. Policejní žádost stejně jako předseda hnutí Babiš, kterého chce policie rovněž stíhat, však Faltýnek zpochybňoval. Babiš poslance sám vyzval, aby ho imunity zbavili.

Po vystoupení obou hlavních aktérů se ve sněmovně strhla slovní přestřelka, ve které zástupci jednotlivých stran vysvětlovali, proč považují policejní žádost za odůvodněnou a standardně zpracovanou.

Liglassu dochází čas, který má na vyplacení Rusů. Ti už chystají arbitráž a žaloby

„V žádosti nevidíme politický zásah,“ řekl předseda STAN a místopředseda Sněmovny za TOP 09 Petr Gazdík. „Odmítám celou tu rétoriku o účelovce,“ řekl ministr zahraničí a volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v reakci na častá Babišova slova na svou obhajobu. „Jste posedlí sebou samými,“ vzkázal představitelům hnutí ANO.

Babišovo ANO by podle posledních průzkumů získalo třetinu všech hlasů.>>>

„Kdyby nelhal a nepřivlastnil si peníze, které byly původně určeny někomu jinému, tak tady prostě o tom dneska nejednáme,“ dodal na adresu Babiše šéf TOP 09 Miroslav Kalousek.

Novinářka pracovala mezi nejhůř placenými: Už na nic nemají sílu, nemůžou si skoro ani nakoupit

S postupem času se u mikrofonu začali střídat poslanci ANO, což podle některých hraničilo s obstrukcí. Jan Volný a podobně jako jeho kolegové z hnutí prohlásil, že celá kauza jeví známky zpolitizování a snahy zjevně ublížit preferencím ANO.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) ve svém dalším vystoupení odmítl, že by jako ministr spravedlnosti měl být v kauze Čapí hnízdo němý a tupě se usmívat a vychvalovat císařovy krásné nové šaty, i když všichni vidí, že císař je nahý. Narážel tak na svá předchozí slova, kdy se navzdory své funkci vyjádřil, že policejní žádost má ovlivnit volby. Nenalezl prý v ní faktické skutečnosti, které by měla obsahovat.

Kmoníček je u Zemana na černé listině. Prezident mu vyčítá, že ho nedostal k Trumpovi

Babiš poté vystoupil ještě několikrát. Předseda ANO zopakoval, že načasování a argumenty policie ho utvrdily v tom, že kauza Čapí hnízdo je čistě politická, která má ovlivnit volby.

Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik připomněl, že už počátkem roku měli poslanci možnost rozpustit Sněmovnu a umožnit tak vypsání předčasných voleb. Podle jeho slov jde o vnitrokoaliční praní špinavého prádla. Nepřispěje to podle něj k volebnímu výsledku ani jedné koaliční strany, spíše to sníží účast voličů a byl by nerad, aby tomu tak bylo.

Diskuse se, jak ve své glose upozornil náš zpravodaj ve sněmovně Vratislav Dostál,  v závěru stočila i na někdejší privatizaci těžební OKD a na prodej bytů energetické společnosti ČEZ v Písnici. Provázel ji ostrý spor Babiše s ministrem zahraničí a volebním lídrem ČSSD Lubomírem Zaorálkem.

SDÍLET
sinfin.digital