Potíže ČSSD před klíčovými volbami nekončí. Strana přišla o volebního manažera | info.cz

Články odjinud

Potíže ČSSD před klíčovými volbami nekončí. Strana přišla o volebního manažera

Otřes ve vedení ČSSD nebere konce. Premiér Sobotka večer oznámil, že odchází, předává stranu Milanu Chovancovi a za volebního lídra vybírá Lubomíra Zaorálka. Uběhlo sotva pár hodin a volební manažer strany Jan Birke se rozhodl dát svoji funkci k dispozici. Uvedla to Česká televize. Birkeho pokračování nebo jméno jeho nástupce se má řešit už dnes večer. Starosta Náchoda měl na starosti kampaň strany, jeho plány ale prozatím zůstaly spíše na papíře. Sám uvedl, že chce „novému“ vedení dát možnost vybrat si vlastní tým.

Premiér Bohuslav Sobotka své rozhodnutí opustit po šesti letech post předsedy ČSSD vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Uvedl, že z ČSSD cítil neklid a kritiku v době, kdy by se měla soustředit na získávání voličů a svůj program. Své rozhodnutí oznámil Sobotka po středečním zasedání grémia ČSSD a potvrdil tím spekulace několika posledních dní.

Jedním z těch, kdo měli přežití strany přímo na starosti, byl její volební manažer Jan Birke. Funkci dal ale k dispozici s tím, že chce slyšet, zda má pokračovat on, nebo někdo se úkolu zhostí někdo jiný. 

„Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální,“ řekl Birke.

Vedení strany se dneškem ujal statutární místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec, lídrem pro říjnové volby do sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka chce dokončit mandát v čele vlády a věnovat se roli lídra jihomoravské kandidátky.

Zaorálkovu roli má potvrdit na sobotní programové konferenci širší vedení strany.

Výměna na vedoucích postech krátce před volbami se u politiků i širší veřejnosti setkala s rozporuplnými reakcemi. Představitelé sněmovních stran označili oznámené změny za projev zoufalství nebo zbabělosti, jen šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek vidí Sobotkův postup jako „silný krok“. Podle prezidenta Zemana by mohlo být rozdělení funkcí v čele strany rozumným krokem.

Politologové se vesměs shodují, že Milan Chovanec jako tvář ČSSD může mít na voliče přesně opačný efekt. Svými názory má k tradiční pozici sociální demokracie v poslední době poměrně daleko – víc než sociální témata řeší zbraně a uprchlíky.

Sobotka stál v čele ČSSD od března 2011. Zvolen do funkce předsedy byl čtyřikrát, naposledy letos v březnu, kdy dostal 67 procent hlasů a neměl protikandidáta. Z čela své strany odešli před sněmovními volbami také premiéři ODS Mirek Topolánek v roce 2010 a Petr Nečas o tři roky později. Ve volbách už nekandidovali.

"Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální," řekl ČTK Birke.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud