Potíže ČSSD před klíčovými volbami nekončí. Strana přišla o volebního manažera | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Potíže ČSSD před klíčovými volbami nekončí. Strana přišla o volebního manažera

Potíže ČSSD před klíčovými volbami nekončí. Strana přišla o volebního manažera

Otřes ve vedení ČSSD nebere konce. Premiér Sobotka večer oznámil, že odchází, předává stranu Milanu Chovancovi a za volebního lídra vybírá Lubomíra Zaorálka. Uběhlo sotva pár hodin a volební manažer strany Jan Birke se rozhodl dát svoji funkci k dispozici. Uvedla to Česká televize. Birkeho pokračování nebo jméno jeho nástupce se má řešit už dnes večer. Starosta Náchoda měl na starosti kampaň strany, jeho plány ale prozatím zůstaly spíše na papíře. Sám uvedl, že chce „novému“ vedení dát možnost vybrat si vlastní tým.

Premiér Bohuslav Sobotka své rozhodnutí opustit po šesti letech post předsedy ČSSD vysvětlil tím, že nese odpovědnost za pokles volebních preferencí strany. Uvedl, že z ČSSD cítil neklid a kritiku v době, kdy by se měla soustředit na získávání voličů a svůj program. Své rozhodnutí oznámil Sobotka po středečním zasedání grémia ČSSD a potvrdil tím spekulace několika posledních dní.

Jedním z těch, kdo měli přežití strany přímo na starosti, byl její volební manažer Jan Birke. Funkci dal ale k dispozici s tím, že chce slyšet, zda má pokračovat on, nebo někdo se úkolu zhostí někdo jiný. 

„Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální,“ řekl Birke.

Vedení strany se dneškem ujal statutární místopředseda sociálních demokratů a ministr vnitra Milan Chovanec, lídrem pro říjnové volby do sněmovny bude místo Sobotky místopředseda ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Sobotka chce dokončit mandát v čele vlády a věnovat se roli lídra jihomoravské kandidátky.

Zaorálkovu roli má potvrdit na sobotní programové konferenci širší vedení strany.

Výměna na vedoucích postech krátce před volbami se u politiků i širší veřejnosti setkala s rozporuplnými reakcemi. Představitelé sněmovních stran označili oznámené změny za projev zoufalství nebo zbabělosti, jen šéf vládních lidovců Pavel Bělobrádek vidí Sobotkův postup jako „silný krok“. Podle prezidenta Zemana by mohlo být rozdělení funkcí v čele strany rozumným krokem.

Politologové se vesměs shodují, že Milan Chovanec jako tvář ČSSD může mít na voliče přesně opačný efekt. Svými názory má k tradiční pozici sociální demokracie v poslední době poměrně daleko – víc než sociální témata řeší zbraně a uprchlíky.

Sobotka stál v čele ČSSD od března 2011. Zvolen do funkce předsedy byl čtyřikrát, naposledy letos v březnu, kdy dostal 67 procent hlasů a neměl protikandidáta. Z čela své strany odešli před sněmovními volbami také premiéři ODS Mirek Topolánek v roce 2010 a Petr Nečas o tři roky později. Ve volbách už nekandidovali.

"Připadá mi logické, že když je změna lídra do voleb, dát svou funkci k dispozici. Já neutíkám od ničeho, kampaň je celá připravená, hotová a v mašličkách. Ale novému lídrovi musím dát možnost vybrat si svůj manšaft, to je logické a normální," řekl ČTK Birke.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.