Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Povolební jistota: Vládu sestaví hnutí ANO. Buď menšinovou, nebo s pravicí

Povolební jistota: Vládu sestaví hnutí ANO. Buď menšinovou, nebo s pravicí

Drtivé vítězství hnutí ANO ve volbách a jeho dominantní pozice v nové sněmovně znamená jediné: vítěze voleb nepůjde obejít při sestavování nové vlády.

Přestože je Andrej Babiš zatížen řadou skandálů, bude to on, koho prezident Miloš Zeman pověří sestavením vlády. V tuto chvíli je sečteno téměř sto procent hlasů, pokud jde o přepočet hlasů na mandáty, oficiální čísla neexistují. Odhad ČTK a České televize hovoří o tom, že vítěz voleb bude brát 78 mandátů. Pokud jsme před volbami psali o čtyřech základních variantách budoucích vládních většin, po volbách můžeme směle jejich počet zredukovat na tři. Široká demokratická koalice všech proti Babišovi nevznikne. Zbývají tři: protestní, středolevá a středopravá.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Předpokladem vzniku jakékoli aliance jsou nejen volební výsledky jednotlivých formací, ale také vztahy jejich předáků, úvahy stran budoucího směřování jednotlivých stran a samozřejmě také předvolební sliby. V tomto ohledu je fakt, že je Babiš ve složité situaci, neboť téměř všichni předsedové ostatních politických stran před volbami deklarovali, že s ním do koalice nepůjdou.

I dneska po sečtení hlasů většina z nich mluvila spíše jako před volbami, než po nich. Vyjednávat se teď ale bude dlouhé týdny a trumfy má v rukou Babiš. Pojďme si to tedy zmapovat popořadě. Kde hledat pro a kde proti, pokud jde o tři základní typy koalic.

Protestní koalice, tedy nejspíš jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO s podporou komunistů a Okamury by pro Babiše byla v jistém ohledu riskantní. Nejspíš by vedla ke ztrátě důvěryhodnosti České republiky navenek a Babiš hned po volbách zdůraznil, že zemi nechce zavléct na východ. Těžko by se vláda opřená o komunisty a Okamuru Babišovi hájila také dovnitř hnutí, v poslaneckém klubu hnutí ANO a také před svými voliči. Pro předsedu hnutí ANO tak bude výhodné a mazané zároveň, pokud tuto variantu pojme jako záložní. Jediná její výhoda pro něj totiž spočívá v tom, že by šlo o vládu jednobarevnou a tudíž by jí mohl řídit přesně tak, jak si vysnil.

Avšak pokud uchopí povolební situaci dostatečně kreativně, může brzo zjistit, že nejde o jedinou cestu, jak vznik jednobarevné vlády hnutí ANO docílit. Čistě aritmeticky je takových variant celá řada. Tak třeba: pokud občanští demokraté nyní vylučují koalici s hnutím ANO, nemusí to přece znamenat, že ODS třeba za měsíc nedospěje k tomu, že nakonec za programové ústupky podpoří vznik jednobarevné menšinové vlády hnutí ANO. A pokud si to ODS nerozmyslí s účastí ve vládě, může také podpořit menšinovou dvoukoalici hnutí ANO a lidovců.

Jednobarevnou vládu hnutí ANO mohou ale za nějaké ústupky podpořit také třeba Piráti a lidovci nebo Piráti a STAN. Záležet bude především na tom, jak Babiš zvládne nejbližší týdny a co dokáže vyjednat. Tím se dostáváme ke středolevé variantě, kterou před novináři vyzdvihl první místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Podle něj by ANO mělo nejdřív vyjednávat s lidovci a sociálními demokraty. Ano, tento scénář se zvnějšku jeví jako nejpravděpodobnější, avšak pokud sociální demokraté neztratili pud sebezáchovy, musí ihned na vládu zapomenout.

ČSSD ztratila v letošních volbách vůbec nejvíc hlasů, za čtyři roky vládního angažmá přišla o dvě třetiny voličů, získala nejmíň hlasů od voleb v roce 1992. A pokud chce hrát v české politice i v budoucnu důstojnou roli, musí ve svém zájmu odejít do opozičních lavic a nalézt novou a důvěryhodnou tvář.

Závěr je jednoduchý: pokud Babiš na tiskové konferenci připomněl, že koaliční vláda a koaliční vyjednávání jsou vždycky problém, nejpravděpodobnější je, že nám v následujícím volebním období bude vládnout jednobarevný kabinet hnutí ANO, který bude podporován buď ze středu a zprava (ODS, Piráti, lidovci, STAN), anebo jej při hlasování o důvěře podpoří protestní formace (SPD, komunisté). Druhou možností je vznik klasické většinové koalice, která vznikne na středo-pravém půdorysu. Variant je několik: ANO-ODS, ANO-ODS-KDU-ČSL, ANO-ODS-STAN, ANO-STAN-Piráti, ANO-KDU-ČSL-Piráti.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz