Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Preferenční hlasy špatně sčítaly i komise v Plzeňském kraji. Co to udělalo s výsledky voleb?

Preferenční hlasy špatně sčítaly i komise v Plzeňském kraji. Co to udělalo s výsledky voleb?

Komise ve čtyřech okrscích v Plzeňském kraji chybovaly při sčítání preferenčních hlasů, výsledky voleb to však neovlivnilo, zjistil Nejvyšší správní soud (NSS). Soudu zbývá k rozhodnutí poslední ze 78 podnětů, které po sněmovních volbách obdržel. Ten se týká preferenčních hlasů pro stranu ODS ve Středočeském kraji, NSS jej projedná v neděli.

Konkrétní pochybení soud zjistil v okrscích v Plzni, Měčíně, Sušici a Nýrsku. Komise například automaticky přičítaly preferenční hlasy čtyřem prvním kandidátům na hlasovacím lístku, i když volič nikoho nezakroužkoval. Chyby se objevily i při počítání hlasů pro jednotlivé strany. Nebylo jich ale tolik, aby mohly změnit výsledek voleb.

"Zjištěné rozdíly se pohybovaly v řádech desítek, v jednom případě stovek přednostních hlasů a chyby byly zjištěny i v počtech hlasů pro jednotlivé politické strany," řekl novinářům předseda volebního senátu Tomáš Langášek.

Soud nevyhověl ani podnětu SPR-RSČ Miroslava Sládka. Republikáni chtěli zrušit celé volby, zejména kvůli údajné diskriminaci menších stran. NSS připomněl svůj ustálený názor: mezi kandidujícími subjekty nelze nastolit absolutní rovnost. Cílem je odstupňovaná rovnost šancí, tedy že každá politická strana má být v médiích zastoupena podle svého významu.

Jakou odměnu získávají členové volebních komisí? Dočtete se zde>>>

Stížnost České pirátské strany soud odmítl. Podal ji podle vedení Pirátů člověk, který sice měl přístup k datové schránce, ale nikoliv oprávnění jednat za stranu navenek.

Neuspěly ani voličky, kterým vadily údajné výzvy k násilí, útoky na islám a používání zbraní jako motivu ve volebních kampaních. "Můžeme sice označit tyto metody kampaně za nevkusné, ale nedosáhly hranice protizákonnosti," řekl Langášek.

Nejvíce pozornosti po volbách soud věnuje stížnosti Tomáše Nováka z Prahy, který volil ve Středočeském kraji díky voličskému průkazu. Poté zjistil, že jeho preferenční hlas není v okrsku zohledněný, stejnou indicii měl v pěti dalších okrscích na základě svědectví pěti dalších lidí. Soud na základě dostupných statistických dat rozhodl o rozsáhlejší kontrole preferenčních hlasů pro ODS v 915 okrscích.

Problémy mohou spočívat jednak v nezapočítaných hlasech z rubové strany hlasovacího lístku, jednak v automatickém připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty na volebních lístcích.

Přezkoumávání hlasů pro ODS ve Středočeském kraji je z hlediska rozsahu mimořádným opatřením, volební dokumentace zaplnila celou jednací síň. Výjimečné je také to, že se soud sejde k veřejnému jednání v nepracovní den. Důvodem je snaha rozhodnout před první schůzí sněmovny, kterou prezident svolal na pondělí.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek