„Proč bych to měl dělat?" Babiš odmítl, že by se kvůli Čapímu hnízdu vzdal postu premiéra

Volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nestihli začátek závěrečné předvolební Superdebaty v České televizi. Kvůli účasti v předchozím duelu na televizi Nova a následném přejezdu ze studií soukromé stanice na Barrandově do Kongresového centra se zpozdili o zhruba čtvrt hodiny. Debata se v úvodu točila hlavně kolem možných povolebních koalicích a spolupráci ostatních subjektů s favorizovaným hnutím ANO.

Babiš a Zaorálek se od 19:55 střetli bez publika na Nově. V duelu na sebe často vzájemně útočili, hovořili například o ekonomice, plánech na zvyšování mezd, připravovaných daňových změnách, protikorupčních opatřeních či důchodové reformě. Neshodli se na podílu svých stran na vládní politice vůči EU v otázce migrace.

Jít do vlády s Babišem může být v zájmu Česka, říká ekonom Jan Švejnar

Duel na Nově skončil ve 21:22, cesta do přímého přenosu České televize zabrala Zaorálkovi a Babišovi necelou půlhodinu. Možnost debatovat ve veřejnoprávní televizi dostali kromě nich i lídři dalších osmi stran s nejvyšším volebním potenciálem, tedy ODS, KSČM, TOP 09, SPD, STAN, Pirátů, KDU-ČSL a Zelených.

Babiš po vstupu na pódium hned musel reagovat na vyjádření ostatních hostů, která neslyšel. Šéf SPD Tomio Okamura se před Babišovým příchodem ohrazoval proti jeho slovům, že je loutkou kmotrů. „Já jen vyslovil domněnku, že by bylo dobré, kdyby pan Okamura ukázal, co všechno vlastní," konstatoval Babiš. Přítomné publikum pak Babiš, podle žebříčku časopisu Forbes s majetkem 88 miliard korun druhý nejbohatší Čech, rozesmál poznámkou, že ANO podle něj nemá tolik billboardů a peněz jako SPD.

Během první hodiny pořadu se mluvilo především o možných povolebních koalicích. Lídři ostatních stran vesměs vylučovali spolupráci s hnutím ANO. Například šéf TOP 09 Miroslav Kalousek z principu, dalším politikům vadilo to, že jsou Babiš a místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek trestně stíháni kvůli padesátimilionové dotaci na farmu Čapí hnízdo.

Volby 2017: Česko na pranýři evropských médií. S Babišem se přiblížíte Maďarsku a Polsku, vzkazují

Babiš odmítl možnost, že by kvůli kauze mohl nechat jiného představitele ANO, aby se v případě vítězství hnutí ve volbách ujal funkce premiéra místo něj. "Proč bych tak měl uvažovat, já jsem lídr hnutí," řekl. Hovořilo se také o možném vypsání referenda o vystoupení z Evropské unie, případně hrozbě ústavní krize v případě vysokého volebního zisku antisystémových stran.

Kromě lídrů stran se na pořadu podílel za každou stranu ještě další představitel, který v zákulisí odpovídal na dotazy přes internet. Podle televize se pro zástupce stran v tzv. on-line zóně sešlo přes 2000 dotazů.

Odvysílání pořadu Novy chtěli zabránit Piráti, televize podle nich měla poskytnout prostor také zástupcům dalších stran. Návrh na pozastavení vysílání pořadu pražský městský soud zamítl dnes dopoledne. Podle soudu byla žaloba nedůvodná, protože program ještě nebyl odvysílán.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

SDÍLET
sinfin.digital