Pyrrhovo vítězství, hodnotí Babišovy šance britský politolog. Český Trump ani Orbán prý šéf ANO není

Vítězství Andreje Babiše nemusí být tak zářné, jak si lídr hnutí ANO představuje. Myslí si to alespoň britský politolog Sean Hanley. Na blogu London School of Economics také oponuje přirovnání Babiše k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Na rozdíl od druhého jmenovaného podle Hanleyho není tak tvrdým euroskeptikem.

Hanley ve svém textu analyzuje současné rozložení sil necelý týden před otevřením volebních místností. V úvodu rozebírá, jaké voličské skupiny konkrétní strany oslovují a jak se změnila jejich podpora od předchozího hlasování v roce 2013.

Česko po volbách: vládní varianty hodnotí politologové Cabada, Kopeček a Pehe

Největší pozornost ale věnuje Babišovi. „Zdá se být jisté, že ho prezident Miloš Zeman, jeho blízký politický spojenec, jmenuje jako lídra nejsilnější strany premiérem,“ tvrdí a připomíná, že hlava státu nevidí problém ani v řadě kauz někdejšího ministra financí včetně policejního obvinění.

Odpor proti Babišovi po volbách zmírní

Hanley připomíná komplikovaný systém přepočtu hlasů na mandáty i složitost skládání budoucí koalice za situace, kdy vládu s Babišem postupně odmítají standardní demokratické strany a sám šéf ANO vyloučil koalici s KSČM a SPD Tomia Okamury.

„Jak ale ukazuje zkušenost z roku 2013, předvolební závazky jsou po volbách velice flexibilní. Až se prach usadí, vypadá pravděpodobně, že se vynoří některá varianta současné centristické koalice,“ domnívá se.

Jak kroužkovat při volbách? Můžete označit až čtyři favority. Poradíme, jak na to

Politolog také předjímá, že bude pro Babiše velice složité naplnit vizi, s níž přišel ve své knize O čem sním, když náhodou spím. Tedy, že mu současný systém zřejmě neumožní ústavní reformy, které by podle jeho českého kolegy Tomáše Lebedy vedly k okleštění demokracie (např. zrušení obecních zastupitelstev, Senátu nebo snížení počtu poslanců).

Český Trump? Orbán? Babiš není ani jedno

„Přestože je možné, že ANO získá dostatečnou podporu, aby vládlo s jedním poddajným partnerem, jako jsou Piráti, Čeští voliči mohou stejně tak Babišovi přisoudit Pyrrhovo vítězství, když mu nechají hlavní roli ve vládě uzavřené do běžné koaliční politiky, kterou nenávidí, a vystaveného stíhání a možná i dalšímu vyšetřování,“ komentuje Hanley.

Ten zároveň nesouhlasí s přirovnáním Babiše k americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi nebo maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi. Hanley tvrdí, že přes řadu podobností není favorit českých voleb na rozdíl od Orbána skutečným euroskeptikem. Na protiunijní rétoriku vsadil až poté, co zjistil, že mu přináší politické body. Jeho skutečné kroky ale jsou často v souladu s kroky EU a nevylučuje ani zavedení eura. Jen tvrdí, že ho nechce v současné době.

Zeman je nemocný stařec a kolaborant. Měli by ho soudit za velezradu, říká Štětina

„Babišova po moci hladová technokraticko-populistická vize je, ve zkratce, kombinací Harvard Business School a nomenklaturního kapitalismu spíše než protizápadním konzervativním nacionalismem viditelným v Maďarsku nebo Polsku,“ uzavírá Hanley.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

SDÍLET
sinfin.digital