Radost, zklamání i obavy z budoucnosti. Jak politici reagovali na výsledky voleb?

Někteří sbírají gratulace, jiní vyhledávají ústraní; někteří mluví o své výhře, další zase o tom, že přichází doba, kdy bude republika bojovat o demokracii. Podívejte se na přehled reakcí, které médiím poskytli politici bezprostředně po sečtení většiny hlasů.

Hnutí Ano získalo téměř 30 procent hlasů, Jaroslav Faltýnek poděkoval voličům, kteří nepodlehli údajné manipulaci a rozhodli se správně. 

3734772:article:true:true:true

Petr Fiala měl pro voliče ODS především slova díků, zároveň ale upozornil na to, že Česká republika má před sebou období, kdy bude znovu bojovat o demokracii. 

3735163:article:true:true:true

Povolební jistota: Vládu sestaví ANO. Buď menšinovou, nebo s pravicí

Kontroverzní strana Svoboda a přímá demokracie v čele s Tomiem Okamurou po počátečních potížích s médii se k výsledkům nakonec vyjádřila. Její lídr nezapomněl připomenout, že se zasadí o prosazení referenda o vystoupení z Evropské Unie. 

Česká pirátská strana nezastírá, že je s výsledkem spokojená. Její lídr Ivan Bartoš ale nezapomněl připomenout, že za úspěchem stojí roky tvrdé práce. 

Ministři, kteří jdou z kola ven. Voliči se rozloučili s Marksovou i Hermanem

Česká strana sociálně demokratická se bude muset smířit s tím, že její výsledek absolutně nezapadá do jejích plánů. Podle Milana Chovance strana utrpěla volební políček, přesto ale neztrácí naději. 

TOP 09 se po nejasném startu do Sněmovny nakonec dostala. Miroslav Kalousek varoval před situací, kdy ústavní většinu mají v rukou agenti StB a extrémisté. Zároveň ale slíbil, že se zasadí o to, aby demokratické síly byly mnohem integrovanější. 

3734922:article:true:true:true

Pirátský poslanec Mikuláš Peksa: Chceme být konstruktivní opozice

Starostové a nezávislí se nad magickou hranici pěti procent dostali sice s potížemi, Jan Farský ale neskrýval radost z toho, že i po nevydařené spolupráci s KDU-ČSL se do Sněmovny dostali. 

U Zelených byla ale nálada o dost pochmurnější, strana totiž nedosáhla ani na 1,5 procenta. Na základě porady přecednictva se její lídr Matěj stropnický rozhodl ze své funkce odstoupit. 

SDÍLET
sinfin.digital