Volby 2017: ČSSD zažila ve volbách historický propad, nálada ve straně je na bodu mrazu | info.cz

Články odjinud

Reportáž INFO.CZ: ČSSD zažila historický propad, nálada ve straně je na bodu mrazu

V sobotu večer po sečtení hlasů je jasno: V Lidovém domě se slavit nebude. Strana, která vedla poslední čtyři roky vládu v době ekonomického růstu, se dočkala většího propadu, než by kdo čekal. Sociální demokraté se mezi novináře příliš nevydávají – není, čím se chlubit. Špičky ČSSD poskytují poslední domluvené rozhovory, novináři dopisují články. Celková atmosféra je podle očekávání velmi skleslá.

Už kolem druhé hodiny, kdy se v Lidovém domě začali scházet první sociální demokraté, bylo jasné, že velké oslavy se konat nebudou. Mladý sociální demokrat a šestka na pražské kandidátce Radim Hejduk tehdy ještě s úsměvem na rtech pro INFO.CZ vyprávěl o tom, že očekávaná vysoká účast u voleb může tradiční straně jako je ČSSD pomoci. Ale také nemusí.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Cílem ČSSD v posledních měsících bylo zastavit propad preferencí. A s každou další minutou začínalo být během odpoledne jasné, že se to nepodařilo. „Doufám, že překročíme deset procent,“ přála si ministryně práce a sociálních věcí ministryně Michaela Marksová, když se tehdy objevila mezi novináři. Před čtvrtou odpoledne se do Lidového domu začaly sjíždět další špičky sociální demokracie: pověřený předseda Milan Chovanec, volební lídr Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka. A už tehdy museli odpovídat na jasně míněné otázky o své rezignaci. Za zavřenými dveřmi se pak hodinu a půl radili, s čím předstoupí před novináře.

Zároveň se začali ozývat kritici současného vedení. „Dochází na má slova,“ sdělil INFO.CZ Zdeněk Škromach s tím, že z toho ovšem nemá radost. Jaroslav Foldyna zase mluvil o tom, jak voliče sociální demokracie přitáhla SPD Tomia Okamury se svou radikální rétorikou. Ta dosáhla ve volbách dvouciferného výsledku.

Reportérka Markéta Žižková o situaci ve štábu ČSSD autor: INFO.cz

Přesně v půl šesté předstoupilo před šumějící zástup novinářů vedení ČSSD. Na tvářích bylo jasně vidět zklamání. A také únava. „ČSSD utrpěla volební políček,“ pronesl Chovanec. Propad by ovšem bylo na místě popsat mnohem tvrdším výrazem. „Bojovali jsme, prohráli jsme,“ doplnil ho podobně mírným tónem Zaorálek. K bezprostředním rezignacím kvůli porážce nedojde. O dalším osudu špiček sociální demokracie rozhodne mimořádný sjezd, který by se měl odehrát až příští rok na jaře. 

Politici ještě krátce odpovídají na několik domluvených dotazů a pak už se potichu vytrácejí ze sálu. Nálada v Lidovém domě je na bodu mrazu. Před čtyřmi roky získala ČSSD přes 20 procent hlasů. Sestavila vládu a do jejího čela se postavil Bohuslav Sobotka. Dnes dosáhla na „pouhých“ sedm procent. Rozhodně nepatří mezi nejsilnější hráče, kteří budou vyjednávat o příští koalici. V úvahu připadá, že patnáct poslanců skončí v opozici, po čemž ostatně část ČSSD volá.

Teď bude členská základna přemýšlet o tom, kde se stala chyba. Zda za to podle slov Milana Chovance může opravdu nedostatečný marketing v době, kdy v něm konkurenční strany vynikají. Nebo nesrozumitelný triumvirát v čele strany. Příští měsíce také ukážou, jaký proud ve straně převáží. Většina sociálních demokratů se přitom dnes shodovala na tom, že roztříštěnost strany, která chce v jednu chvíli bojovat o liberální, městské voliče a v druhé se její předseda fotí s kvérem v ruce, k tristním výsledkům jen přispěla. „Sjezd bude na jaře příštího roku, ten ukáže a členská základně rozhodne. Podle mého názoru budeme reagovat velmi jasně na požadavky, které jdou nejen ze členské základny, ale i od lidí. My nejsme papaláši, kteří by seděli na svých židlích, tvářili se, že venku sněží a my sedíme u zahřátých kamen,“ říká místopředseda strany Jan Birke pro INFO.CZ a odchází po schodech pryč.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud