Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Reportáž INFO.CZ: ČSSD zažila historický propad, nálada ve straně je na bodu mrazu

Reportáž INFO.CZ: ČSSD zažila historický propad, nálada ve straně je na bodu mrazu

V sobotu večer po sečtení hlasů je jasno: V Lidovém domě se slavit nebude. Strana, která vedla poslední čtyři roky vládu v době ekonomického růstu, se dočkala většího propadu, než by kdo čekal. Sociální demokraté se mezi novináře příliš nevydávají – není, čím se chlubit. Špičky ČSSD poskytují poslední domluvené rozhovory, novináři dopisují články. Celková atmosféra je podle očekávání velmi skleslá.

Už kolem druhé hodiny, kdy se v Lidovém domě začali scházet první sociální demokraté, bylo jasné, že velké oslavy se konat nebudou. Mladý sociální demokrat a šestka na pražské kandidátce Radim Hejduk tehdy ještě s úsměvem na rtech pro INFO.CZ vyprávěl o tom, že očekávaná vysoká účast u voleb může tradiční straně jako je ČSSD pomoci. Ale také nemusí.

Konečné výsledky voleb v ČR

Vstup do speciálu
Sečteno: 100.00 %
Účast: 60.84 %
29.64 %
ANO
11.32 %
ODS
10.79 %
Piráti
10.64 %
SPD
7.76 %
KSČM
7.27 %
ČSSD

Cílem ČSSD v posledních měsících bylo zastavit propad preferencí. A s každou další minutou začínalo být během odpoledne jasné, že se to nepodařilo. „Doufám, že překročíme deset procent,“ přála si ministryně práce a sociálních věcí ministryně Michaela Marksová, když se tehdy objevila mezi novináři. Před čtvrtou odpoledne se do Lidového domu začaly sjíždět další špičky sociální demokracie: pověřený předseda Milan Chovanec, volební lídr Lubomír Zaorálek a premiér Bohuslav Sobotka. A už tehdy museli odpovídat na jasně míněné otázky o své rezignaci. Za zavřenými dveřmi se pak hodinu a půl radili, s čím předstoupí před novináře.

Zároveň se začali ozývat kritici současného vedení. „Dochází na má slova,“ sdělil INFO.CZ Zdeněk Škromach s tím, že z toho ovšem nemá radost. Jaroslav Foldyna zase mluvil o tom, jak voliče sociální demokracie přitáhla SPD Tomia Okamury se svou radikální rétorikou. Ta dosáhla ve volbách dvouciferného výsledku.

1080p 720p 360p
Reportérka Markéta Žižková o situaci ve štábu ČSSD

Přesně v půl šesté předstoupilo před šumějící zástup novinářů vedení ČSSD. Na tvářích bylo jasně vidět zklamání. A také únava. „ČSSD utrpěla volební políček,“ pronesl Chovanec. Propad by ovšem bylo na místě popsat mnohem tvrdším výrazem. „Bojovali jsme, prohráli jsme,“ doplnil ho podobně mírným tónem Zaorálek. K bezprostředním rezignacím kvůli porážce nedojde. O dalším osudu špiček sociální demokracie rozhodne mimořádný sjezd, který by se měl odehrát až příští rok na jaře. 

Politici ještě krátce odpovídají na několik domluvených dotazů a pak už se potichu vytrácejí ze sálu. Nálada v Lidovém domě je na bodu mrazu. Před čtyřmi roky získala ČSSD přes 20 procent hlasů. Sestavila vládu a do jejího čela se postavil Bohuslav Sobotka. Dnes dosáhla na „pouhých“ sedm procent. Rozhodně nepatří mezi nejsilnější hráče, kteří budou vyjednávat o příští koalici. V úvahu připadá, že patnáct poslanců skončí v opozici, po čemž ostatně část ČSSD volá.

Teď bude členská základna přemýšlet o tom, kde se stala chyba. Zda za to podle slov Milana Chovance může opravdu nedostatečný marketing v době, kdy v něm konkurenční strany vynikají. Nebo nesrozumitelný triumvirát v čele strany. Příští měsíce také ukážou, jaký proud ve straně převáží. Většina sociálních demokratů se přitom dnes shodovala na tom, že roztříštěnost strany, která chce v jednu chvíli bojovat o liberální, městské voliče a v druhé se její předseda fotí s kvérem v ruce, k tristním výsledkům jen přispěla. „Sjezd bude na jaře příštího roku, ten ukáže a členská základně rozhodne. Podle mého názoru budeme reagovat velmi jasně na požadavky, které jdou nejen ze členské základny, ale i od lidí. My nejsme papaláši, kteří by seděli na svých židlích, tvářili se, že venku sněží a my sedíme u zahřátých kamen,“ říká místopředseda strany Jan Birke pro INFO.CZ a odchází po schodech pryč.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1