Reportáž INFO.CZ: TOP 09 obchází voliče dům od domu. Dveře zavírá Kalousek | info.cz

Články odjinud

Reportáž INFO.CZ: TOP 09 obchází voliče dům od domu. Dveře zavírá Kalousek

„Tady máte mapku. Obejdete vyznačené domy,“ rozdává mladá brunetka plánky společně s propagačními předměty několika skupinkám. Kandidáti TOP 09 si mezitím urovnávají pro image strany typické motýlky a vtipkují. Pak už ale vyráží do terénu. Je pět hodin večer. Obyvatelé Brna Židenic se pomalu vrací z práce. Do voleb zbývá o něco více než týden. Politické strany finišují ostrou fázi kampaně, během níž se snaží přesvědčit poslední nerozhodnuté voliče a vyburcovat své příznivce, aby příští víkend k volebním urnám opravdu dorazili. TOP 09 jako jedna z mála českých stran zkouší jít i cestou door to door kampaně. V praxi to vypadá tak, že kandidáti do sněmovny přímo obchází domy a zvoní na své potenciální voliče.

Skupina složená z lídra brněnské kandidátky lékaře Vlastimila Válka, místostarosty Židenic a čtyřky do sněmovních voleb Petra Kunce a krajské manažerky Andrey Smolkové se vydává od úřadu městské části do mírného kopce. Rezidenční čtvrť kolem ulice Viniční působí v podvečer všedního dne poklidně. Po ulici se pohybuje jen pár lidí. Politici se zastavují u prvních dveří a zazvoní. „Neseme vám informace k volbám,“ dává se mladě působící Smolková do řeči s důchodkyní, která přišla otevřít. „Toto jsou naši kandidáti,“ představuje dvojici politiků, kteří mezitím tiše stojí pár kroků za ní. „Kdyby vás něco zajímalo, klidně se ptejte,“ dodává a předává ženě volební leták. Ta ho přebírá. Žádné otázky ale nemá a vrací se dovnitř domu.

Podobný scénář se odehrává u většiny dveří. Někde neotevřou vůbec. Další z okna křiknou, že nemají zájem se o politice bavit. Většinou se z domu vynoří lidé v důchodovém věku. „Nechci se bavit. Vás určitě volit nebudu,“ odmítá leták čtyřicátník, který se vrací z práce, a rychle za sebou zavírá dveře.

TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.autor: Zbyněk Olmer

Takzvaná door to door kampaň se v Česku příliš nevyužívá. V budoucnosti by ale mohla získávat čím dál větší význam. Podle expertů na politický marketing tomu nahrává i fakt, že od letošních voleb platí nová pravidla, která zastropovala náklady na kampaň na 90 milionů korun. V praxi už tak nepřipadá v úvahu třeba možnost „oblepit“ billboardy celé Česko. V západních zemích je obcházení voličů přímo v jejich domově obvyklý nástroj. Mimo jiné pomáhá i k budování politické kultury. To v Česku se ještě lidé o politice na prahu svých domovů příliš bavit nechtějí. „Žádná otázka mě teď nenapadá,“ zaznívá opakovaně v průběhu večera. Ke konkrétním bodům programu se tak diskuse prakticky vůbec nestáčí.

„Je to dané i rozdílem volebního systému. Nemáme tu jednomandátové oblasti. Volíme kandidátky, a ne jednotlivé kandidáty,“ vysvětluje Smolková, proč třeba ve Velké Británii door to door dlouhodobě funguje. Podle TOP 09 má ale kampaň i tak cenu. „Proč? Protože tak je to správně,“ tvrdí Válek. Podle něj by politici měli čelit přímé reakci voličů. Krajská manažerka mezitím dodává konkrétní případ. „Třeba náš senátor ve středních Čechách Tomáš Czernin door to door chválí, kudy chodí. Obešel lidi ve svém okolí, dal jim vizitky s tím, že se mu mohou ozvat, když budou potřebovat. A zafungovalo to,“ tvrdí, když se posouváme klidnou ulicí dále.

TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.autor: Zbyněk Olmer

„Lidé jsou překvapení, protože jsme možná první politici, kteří za nimi přišli až domů,“ říká Válek a dodává svou laickou statistiku. „Berto to takto. Voleb se účastní tak šedesát procent lidí. Z deseti domů tedy čtyři nepřijdou k volbám a vytáčí je, že je vůbec někdo z politiků oslovuje. Ze zbývajících šesti volí čtyři někoho jinčího. V jednom bude někdo, kdo je neskutečně naštvaný z toho, že vůbec došlo ke změně režimu. A teď má možnost to někomu říct. No a v jednom, v lepším případě ve dvou volí topku,“ vysvětluje lídr brněnské kandidátky s tím, že záleží i na dané čtvrti. V rezidenčních Židenicích se setkávají s jinou reakcí než v Líšni, kterou tvoří z velké části sídliště a v níž byl Válek v minulých dnech. „Ale i tam mě to mile překvapilo,“ rychle dodává.

Zmíněná statistika se ovšem tváří o něco pozitivněji než možná realita. Vycházela by z ní podpora přes třicet procent. Pokud se podíváme na celorepublikovou úroveň, volební modely předpovídají TOP 09 týden před volbami zhruba sedm procent. A skupina kandidátů přiznává, že Brno je pro ně dobrým terénem. Na moravském venkově si stále drží silnou podporu lidovci.

Kandidáti mezitím zvoní na další z místních domů. Otevírají další potenciální voliči. Nikdy přitom nezazní otázka na to, jakou stranou budou volit. „Ne, na to se opravdu neptáme. Máme manuál, kde je sepsáno, co se v podobných kampaních osvědčilo. Prošli jsme školením od lidí, kteří dělali door to door v zahraničí,“ vysvětluje Smolková. V konečném důsledku ale záleží na konkrétních lidech, s nimiž se potkají. „To vycítíte,“ říká krajská manažerka. „Nejste moji favorité, to vám řeknu upřímně. Ale ruku si s vámi podat mohu,“ loučí se mezitím s kandidáty starší muž v kostkované košili.

Door to door kampaně se nedělají naslepo. Volebním týmům dnes pomáhají moderní nástroje jako takzvaný geotargeting. Ten určí za pomoci výsledků minulých voleb i sociodemografických údajů o dané oblasti, jaké šance tam daná strana má. Není ovšem detailní až na úroveň ulic, ty musí vybrat kandidáti „ručně“. TOP 09 by se měla dočkat pozitivní reakce právě třeba tady v Brně Židenicích. I kvůli tomu, že tu má místostarostu Kunce.

TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.TOP 09 se jako jedna z mála politických stran rozhodla pro door to door kampaň.autor: Zbyněk Olmer

Ten je cennou součástí skupiny už z toho důvodů, že místní se chtějí bavit spíše o situaci v Židenicích než o „vzdálené“ sněmovně. „Už tak na devadesát procent vím, koho budu volit,“ říká mladá žena, která se po boku svých dětí objevuje před vkusně zrekonstruovanou vilou. I tak ji zajímá, co čeká čtvrť v blízké době. Kunc si bere slovo. Mluví o plánovaných rekonstrukcích i přeměnách některých ulic na jednosměrné. „Na webových stránkách městské části najdete číslo na můj mobil,“ uzavírá rozhovor. A noří ruku do tašky s propagačními předměty. „Je to takový náš symbol. Nevím, jestli váš pan manžel nosí motýlky,“ předává dar na rozloučenou.

Hned několikrát ale během podvečera padne jedno jméno, které očividně kandidátům TOP 09 zavírá dveře do řady domácností. „Vás určitě ne, Kalouska nevolím“ říká nekompromisně muž, který ve Viniční ulici právě venčí psa. „A vy jste určitě kandidát TOP 09,“ obrací se na Kunce. „Že se nestydíte,“ říká zvýšeným hlasem. „Za co?“ ptá se místostarosta. „Za Kalouska, který to tady vytuneloval. Vy si nepamatujete devadesátá léta?“ přiostřuje se setkání. Velkou nedůvěru v předsedu TOP 09 vykazují i průzkumy. Podle posledního šetření Centra pro výzkum veřejného mínění mu nedůvěřuje více než 80 procent lidí. Jen deset procent ho hodnotí kladně.

Dvojici brněnských kandidátů nepomáhá ani argument, že Kalousek tady přece nekandiduje. „Ještě ten váš Schwarzenberg. Ten už měl být dávno v důchodu,“ ozývá se ještě, než místní obyvatel naštvaně odejde. „Takhle mezi lidi by se měl vydat i Kalousek,“ komentuje to lídr brněnské kandidátky. Osobní konfrontace by podle něj pomohla. Nejen TOP 09, ale celé české politice. Na Brno-Židenice mezitím padá tma.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud