Rudá Marta rozčílila vedení Knihovny Václava Havla. Za její vystoupení se instituce omlouvá

HalfPageAd-1

Info.cz, ziz

15. 09. 2017 • 15:54

Včerejší vystoupení komunistické poslankyně Marty Semelové na předvolební debatě v Knihovně Václava Havla vyvolalo u vedení instituce ostrou reakci. Politička se diskuse na téma vzdělávání zúčastnila údajně bez jeho vědomí. A podle slov ředitele knihovny Michaela Žantovského celou akci nenapravitelně znehodnotila. Od akce se tak distancoval a dokonce se za ni omlouvá.

Mobile-rectangle-3

Komunistka Semelová v minulosti čelila žalobě za své výroky o Miladě Horákové nebo sovětské okupaci. Od soudu ale vždy odešla jako vítězka. Netají se také svým obdivem k československému prezidentu Klementu Gottwaldovi.

Včera večer ovšem usedla společně se zástupci dalších stran za stůl v Knihovně Václava Havla. Na debatu, kterou pořádala Česká středoškolská unie, byla pozvaná už z toho titulu, že komunisté se v předvolebních průzkumech umísťují na druhém či třetím místě a mimo jiné tak může být výrazná i jejich role v povolebním vyjednávání.

Knihovna se podle vyjádření Žantovského a priori účasti zástupce parlamentní KSČM nebránila. Obraz Semelové přednášející své vize na pozadí plakátu s Václavem Havlem už pro vedení ale byl za čarou. „Nemůžeme se smířit s tím, že ji (KSČM – pozn. red.) zastupovala soudružka Semelová, která popírá, omlouvá a hájí zločiny komunistického režimu, včetně justiční vraždy Milady Horákové,“ popisuje Žantovský. Popírání zločinů komunismu je podle něj stejně hanebné jako popírání holokaustu a mělo by být i trestně postižitelné.

„To, že se osoba tak žalostného charakteru má veřejně vyjadřovat k otázkám výchovy mladé generace, je pak politický skandál, za který je odpovědná i strana, kterou soudružka Semelová reprezentuje,“ dodává ředitel knihovny, jejímž cílem je šířit odkaz Václava Havla. Za akci se veřejně omluvil.

Komunistická poslankyně má k tématu vzdělávání blízko už kvůli tomu, že mnoho let učila na prvním stupni. Jak informoval deník Lidové noviny, Semelová se během diskuse zastala učitelů například v tom, že jsou příliš zavaleni administrativou. Podle jejích slov by měli mít kantoři podmínky k tomu, aby mohli učit a podporovat u studentů kritické myšlení.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET

Billboard-bottom-1