Články odjinud

Rudá Marta rozčílila vedení Knihovny Václava Havla. Za její vystoupení se instituce omlouvá

Rudá Marta rozčílila vedení Knihovny Václava Havla.  Za její vystoupení se instituce omlouvá

Včerejší vystoupení komunistické poslankyně Marty Semelové na předvolební debatě v Knihovně Václava Havla vyvolalo u vedení instituce ostrou reakci. Politička se diskuse na téma vzdělávání zúčastnila údajně bez jeho vědomí. A podle slov ředitele knihovny Michaela Žantovského celou akci nenapravitelně znehodnotila. Od akce se tak distancoval a dokonce se za ni omlouvá.

Komunistka Semelová v minulosti čelila žalobě za své výroky o Miladě Horákové nebo sovětské okupaci. Od soudu ale vždy odešla jako vítězka. Netají se také svým obdivem k československému prezidentu Klementu Gottwaldovi.

Včera večer ovšem usedla společně se zástupci dalších stran za stůl v Knihovně Václava Havla. Na debatu, kterou pořádala Česká středoškolská unie, byla pozvaná už z toho titulu, že komunisté se v předvolebních průzkumech umísťují na druhém či třetím místě a mimo jiné tak může být výrazná i jejich role v povolebním vyjednávání.

Knihovna se podle vyjádření Žantovského a priori účasti zástupce parlamentní KSČM nebránila. Obraz Semelové přednášející své vize na pozadí plakátu s Václavem Havlem už pro vedení ale byl za čarou. „Nemůžeme se smířit s tím, že ji (KSČM – pozn. red.) zastupovala soudružka Semelová, která popírá, omlouvá a hájí zločiny komunistického režimu, včetně justiční vraždy Milady Horákové,“ popisuje Žantovský. Popírání zločinů komunismu je podle něj stejně hanebné jako popírání holokaustu a mělo by být i trestně postižitelné.

„To, že se osoba tak žalostného charakteru má veřejně vyjadřovat k otázkám výchovy mladé generace, je pak politický skandál, za který je odpovědná i strana, kterou soudružka Semelová reprezentuje,“ dodává ředitel knihovny, jejímž cílem je šířit odkaz Václava Havla. Za akci se veřejně omluvil.

Komunistická poslankyně má k tématu vzdělávání blízko už kvůli tomu, že mnoho let učila na prvním stupni. Jak informoval deník Lidové noviny, Semelová se během diskuse zastala učitelů například v tom, že jsou příliš zavaleni administrativou. Podle jejích slov by měli mít kantoři podmínky k tomu, aby mohli učit a podporovat u studentů kritické myšlení.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I techto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud