Schůzky prezidenta se zvolenými stranami zaberou přes dva týdny. Víc než jednu za den nezvládne

Prezident Miloš Zeman zahájí příští úterý sérii schůzek se zástupci stran, které uspěly ve volbách. Jako první v Lánech přijme vítězné hnutí ANO, jehož předsedu Andreje Babiše pověří sestavováním vlády. Následovat budou v průběhu přibližně dvou týdnů další strany podle toho, kolik získaly procent.

Harmonogram prezidentových schůzek zveřejnil na sociálních sítích jeho mluvčí. Potvrzuje se tak, že celá série jednání začne v úterý 31. října odpoledne, kdy prezident bude zhruba hodinu a půl mluvit s Andrejem Babišem. Toto setkání je jediné, po kterém Hrad plánuje brífink pro novináře. Den poté, 1. listopadu za prezidentem zamíří zástupci ODS, následovaní Piráty, na které vychází termín 2. 11.

Musíme porazit Zemana. V prezidentských volbách se chci angažovat, říká pro INFO.CZ Pospíšil

Další strany míří za hlavou státu 6. a 7. listopadu, kdy přijde řada na SPD, respektive komunisty. A poslední čtyři uskupení – ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN – budou jednat postupně od 13. listopadu.

3736421:article:true:true:true

Hrad tak potvrzuje, že povolební dění nebude jakkoli urychlovat. Zeman to naznačil už když podle očekávání svolal zasedání nové sněmovny v maximálním možném termínu na 20. listopad. „Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky,“ uvedl ke svému rozhodnutí prezident.

Jednání o vládě bude oříšek. Babiš bude nejdřív bojovat o šéfa sněmovny a ODS se hlásí o slovo

Vyjednavači hnutí ANO se mezitím o uspořádání sněmovny baví s ostatními stranami a rýsuje se velký spor o to, kdo bude dolní parlamentní komoře předsedat. O vlivný post se včera přihlásila ODS, která na něj chce dosadit svého předsedu Petra Fialu, který by mohl získat podporu řady dalších stran.

Vládní spolupráci s ANO zatím všechny zvolené strany odmítají a pravice navíc nehodlá podpořit Radka Vondráčka, kterého by hnutí ANO rádo dosadilo právě do čela sněmovny.

SDÍLET
sinfin.digital