Schůzky prezidenta se zvolenými stranami zaberou přes dva týdny. Víc než jednu za den nezvládne | info.cz

Články odjinud

Schůzky prezidenta se zvolenými stranami zaberou přes dva týdny. Víc než jednu za den nezvládne

Prezident Miloš Zeman zahájí příští úterý sérii schůzek se zástupci stran, které uspěly ve volbách. Jako první v Lánech přijme vítězné hnutí ANO, jehož předsedu Andreje Babiše pověří sestavováním vlády. Následovat budou v průběhu přibližně dvou týdnů další strany podle toho, kolik získaly procent.

Harmonogram prezidentových schůzek zveřejnil na sociálních sítích jeho mluvčí. Potvrzuje se tak, že celá série jednání začne v úterý 31. října odpoledne, kdy prezident bude zhruba hodinu a půl mluvit s Andrejem Babišem. Toto setkání je jediné, po kterém Hrad plánuje brífink pro novináře. Den poté, 1. listopadu za prezidentem zamíří zástupci ODS, následovaní Piráty, na které vychází termín 2. 11.

Další strany míří za hlavou státu 6. a 7. listopadu, kdy přijde řada na SPD, respektive komunisty. A poslední čtyři uskupení – ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN – budou jednat postupně od 13. listopadu.

Miloš zeman o jmenování premiéra autor: Blesk TV

Hrad tak potvrzuje, že povolební dění nebude jakkoli urychlovat. Zeman to naznačil už když podle očekávání svolal zasedání nové sněmovny v maximálním možném termínu na 20. listopad. „Důvod tohoto mého ohlašovaného rozhodnutí je v tom, že některé strany se dokonce chystají obstruovat či chcete-li sabotovat volbu předsedy Poslanecké sněmovny, bez níž nelze učinit další navazující kroky,“ uvedl ke svému rozhodnutí prezident.

Vyjednavači hnutí ANO se mezitím o uspořádání sněmovny baví s ostatními stranami a rýsuje se velký spor o to, kdo bude dolní parlamentní komoře předsedat. O vlivný post se včera přihlásila ODS, která na něj chce dosadit svého předsedu Petra Fialu, který by mohl získat podporu řady dalších stran.

Vládní spolupráci s ANO zatím všechny zvolené strany odmítají a pravice navíc nehodlá podpořit Radka Vondráčka, kterého by hnutí ANO rádo dosadilo právě do čela sněmovny.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud