Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Skandální, z toho se nevykecá,“ udeřil Babiš na Havlíčka. Mluví o jeho rezignaci a chystá oznámení

„Skandální, z toho se nevykecá,“ udeřil Babiš na Havlíčka. Mluví o jeho rezignaci a chystá oznámení

Ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) by měl podle předsedy hnutí ANO Andreje Babiše vysvětlit, proč podepsal memorandum o těžbě lithia s australskými těžaři. Týden stará dohoda je podle Babiše skandální. Pokud ministr nedodá uspokojivé vysvětlení, měl by odstoupit, uvedl Babiš. Jinak podá trestní oznámení. ČSSD Babišovy útoky odráží a tvrdí, že Havlíčkovy kroky jen mírní dopady rozhodnutí, která učinil ministr životního prostředí Richard Brabec z ANO. Ten se dnes proti tvrzení lídra sociálních demokratů Lubomíra Zaorálka ostře ohradil. O kauze se zřejmě bude mluvit ještě před volbami v parlamentu.

Babiš na prezentaci svoji verze celé kauzy využil půdu ministerstva. Ačkoli je fakticky řadový poslanec, mluvil dřív, než ministr Brabec sám. Na tiskové konferenci novinářům řekl, že už se podařilo shromáždit celkem 60 podpisů pod návrh KSČM, aby memorandum a těžbu lithia ještě do voleb na mimořádné schůzi projednala Sněmovna. Poslanci by se tak měli sejít, ke svolání stačí 40 podpisů.

Memorandum o porozumění s australskou firmou European Metals Holdings (EMH) podepsal Havlíček minulé pondělí. O víkendu odmítl, že by dokument znamenal pro Česko hrozbu v případných mezinárodních soudních sporech o ochraně investic.

Babiš dnes uvedl, že nechápe, proč Havlíček memorandum vůbec podepsal. "A není mi jasné, proč právě s tou firmou, která vlastně nemá tu licenci. On to podepsal s EMH se sídlem v Austrálii, to povolení má přitom česká firma Geomet," řekl Babiš. Je podle něj také otázkou, zda Havlíček měl k podobnému kroku kompetence. Kritizuje, že dokument obsahuje ustanovení o možné arbitráži.

Předseda hnutí ANO uvedl, že pokud Havlíček memorandum nevysvětlí, sám na něj podá trestní oznámení. "Z toho se nevykecá. To memorandum je skandální," uvedl Babiš. Dokument se podle něj navíc netýká jen lithia, ale i dalších surovin.

ČSSD kritiku odmítla skrze prohlášení pověřeného předsedy ČSSD Milana Chovance. „Ministerstvo průmyslu a obchodu totiž žádný problém kolem lithia nezavinilo. Napravuje jen škody, které ministr životního prostředí za hnutí ANO Richard Brabec napáchal,“ uvedl Chovanec, podle kterého ANO šíří lži. sociální demokraté nechtějí čekat na mimořádnou sněmovní schůzi a hodlají téma otevřít na středeční schůzi Senátu.

Sociální demokraté koncem minulého týdne poukazovali na to, že souhlas s průzkumem pro těžbu australské firmě prodloužilo ministerstvo životního prostředí vedené Richardem Brabcem z ANO a ministrovi průmyslu pak nezbývalo než memorandum podepsat. Brabec dnes uvedl, že volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek v této věci buď vědomě lže, nebo neví, o čem mluví. "Prodloužení licence jsem ani neprojednal já, vydal ho místě příslušný úředník v Ústí nad Labem," řekl Brabec. Odmítl také, že by k tomu došlo "v tichosti", jak uvedl Zaorálek.

Zřejmě v důsledku neschopnosti vlastního ministra Brabce, který dopustil, aby těžba lithia mohla pokračovat, se pan Babiš snaží těsně před volbami hodit pochybení vlastního ministra na ČSSD,“ uvedl k tomu Chovanec.

V Česku jsou podle odhadů asi tři procenta světových zásob lithia - většina na Cínovci a malé ložisko ve Slavkovském lese. Hlubinnou těžbu plánuje společnost Geomet, kterou European Metals Holdings vlastní. Otevřít chce pro tuto těžbu historický důl na cín.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek