Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Škatulata u ODS: Kupka nahradí ve sněmovně Bendla. Soud mu dal mandát po přepočítání hlasů

Škatulata u ODS: Kupka nahradí ve sněmovně Bendla. Soud mu dal mandát po přepočítání hlasů

Nejvyšší správní soud zjistil u některých středočeských okrsků, kde kontroloval preferenční hlasy pro ODS, špatné sčítání i chyby, např. nezabezpečené volební lístky či chybějící zápis o průběhu hlasování. Po přepočítání preferenčních hlasů se změnilo obsazení mandátů strany v kraji. Poslancem se stal Martin Kupka, o mandát přišel Petr Bendl.

 

NSS dle České televize zjistil dva zásadní problémy. Některé komise neotočily hlasovací lístek, čímž nezapočítaly preferenční hlasy pro Martina Kupku, který kandidoval až z 31. místa.

Podle původního součtu získal Kupka 4168 hlasů, což je více než Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar. Na čtvrtém místě kandidátky byl pak Petr Bendl. Na zisk mandátu to ale Kupkovi nestačilo, protože zůstal těsně pod hranicí pěti procent preferenčních hlasů. Čtvrtý mandát ODS v kraji získal Jan Skopeček.

Nejvyšší správní soud však po přepočítání preferenčních hlasů mandát Kupkovi přiřkl. Ve sněmovně nahradí Petra Bendla. Celkem získala ODS ve Středočeském kraji čtyři mandáty, v celé ČR pak 25.

Jinde komise pochybily tím, že automaticky započetly preferenční hlasy pro první čtyři kandidáty na lístku, přestože na lístku žádné kroužky nebyly.

Volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s velkým náskokem hnutí ANO před ODS a Piráty. Mandáty získali ještě zástupci SPD, KSČM, ČSSD, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek