Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sněmovna na popud hnutí ANO odvolala Zelienkovou z prestižní funkce. „Mstí se mi,“ říká poslankyně

Sněmovna na popud hnutí ANO odvolala Zelienkovou z prestižní funkce. „Mstí se mi,“ říká poslankyně

Práce v Poslanecké sněmovně přináší také poněkud bizarní výjevy. Jeden takový přineslo středeční jednání. Poslaneckému klubu hnutí ANO se podařilo na program doslova propašovat bod, kterým navrhoval odvolání své bývalé členky Kristýny Zelienkové ze Stálé delegace Parlamentu do Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Zelienková sice loni opustila řady hnutí ANO a letos na jaře vstoupila do klubu TOP 09, přesto je s podivem, že se hnutí ANO s takovým zpožděním a především jen několik měsíců před volbami k podobnému kroku rozhoupalo. Je totiž otázka, zda se poslanci stihnou většinově do voleb shodnout na jméně nového člena, který by je v Parlamentním shromáždění Rady Evropy zastupoval. A i kdyby se jim to podařilo, nový člen se jednání zúčastní maximálně jednou. Celá věc tak zdánlivě nedává logiku. V čem tedy vězí důvod takto překotného kroku? Podle Zelienkové jde o pomstu za to, si loni v létě dovolila kritizovat praktiky hnutí a opustila jeho poslanecký klub. Podle ní navíc není vůbec v kompetenci poslanců o jejím odvolání rozhodnout.

Co se to prosím vás dneska ve sněmovně dělo?

Do dnešního dne jsem byla členkou Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Rada Evropy je orgán, který se stará o dodržování lidských práv v sedmapadesáti svých členských státech. Nejde přitom pouze o státy evropské. Je to prestižní orgán, do kterého jsem byla zvolena hned po minulých volbách a ve kterém jsem poslední dva roky pracovala na zprávě o Ukrajině, respektive o válce na Ukrajině.

O čem přesně zpráva je?

Je to prestižní, mezinárodně uznávaný a pro českou diplomacii zásadní dokument, který neváhám označit obrovským úspěchem.

Jak přesně se jmenuje?

Původně se jmenovalo Politické dopady krize na Ukrajině, mně se ho ale podařilo změnit na Politické dopady války na Ukrajině. Díky mně tak poprvé v mezinárodním dokumentu zaznělo, že se jedná o válku. Za ty dva roky jsem absolvovala stovky jednání, jednala jsem s politiky na nejvyšší úrovni včetně ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.

A nyní, čtyři měsíce před volbami vás poslanecký klub hnutí ANO navrhl odvolat…

No, podle mých informací je to tak, že můj mandát v Parlamentním shromáždění Rady Evropy počíná vždy každý rok v lednu, kdy zástupci České republiky předávají pověřovací listiny se jmény jednotlivých delegátů Radě Evropy. Mandát tudíž zaniká vždy v lednu následujícího roku. Pokud by měl zaniknout během roku, může se tak stát pouze úmrtím delegáta, anebo pokud se stane delegát ministrem či ministryní.

To znamená, že poslanci hlasovali o vašem odvolání, aniž by měli pravomoc vás odvolat?

Ano. Čekala jsem ale, že vystoupí vedoucí naší delegace Dana Váhalová, a poslancům situaci vysvětlí. Ona naopak sama hlasovala pro mé vyloučení. 

Kdo další pro vaše odvolání nakonec hlasoval?

Musím se teprve podívat. (Pro odvolání hlasovaly kompletní kluby hnutí ANO a KSČM, a několik poslanců ČSSD a Úsvitu, pozn. redakce.) Ale slyšela jsem, že komunisti hlasovali pro, prý to vyměnili za to, že Andrej Babiš bude v kontrolní komisi. Pikantní na tom je, že jsem  navíc místopředsedkyně celé frakce Liberálních demokratů…

Kde?

V Radě Evropy. To je, jako kdybych – k čemu bych to tak přirovnala, je to jako kdybych byla místopředsedkyní sociálních demokratů…

A proč podle vás hnutí ANO navrhlo vaše odvolání?

Nevím, byla jsem z toho úplně překvapená. Myslím, že je to ale pomsta za to, že jsem od nich odešla… 

Kdy jste se to dozvěděla?

Těsně před tím hlasováním… Dneska, dneska jsem se to dozvěděla.

A ten bod se dostal na jednání kdy?

Včera to schválil volební výbor. A já jsem se to dozvěděla dneska ráno. Co tohle je, vůbec netuším. Mně z toho navíc vůbec neplynou žádné finanční výhody, nemám za to příplatek ani korunu. A je to jenom práce a práce. Zasedání máme navíc jen čtyřikrát do roka, teď bude nejbližší jednání v červnu a pak až v říjnu. V říjnu máme ale volby, tudíž tam za nás nikdo nepojede. Pokud tedy stihnou někoho schválit, pojede tam maximálně na červnové jednání. Muselo by to ale odhlasovat hodně rychle.

Kdy jste vystoupila z hnutí ANO?

Před rokem. Někdy v červenci. 

Tudíž je to tak, že vás navrhli odvolat po roce, téměř rok po vašem odchodu z hnutí…

Přesně tak.

Proč jste vlastně tehdy z hnutí odešla?

Důvod je prostý. Hnutí ANO není demokratická strana. Je to vůdcovská strana, kde prostě demokratická pravidla neplatí a která se odklonila od svého původního programu.

V jakém slova smyslu?

Zkrátka řečeno, nedodržuje své předvolební sliby. Jede se tam vlastní lajna pro Agrofert. Co se hodí Agrofertu, to se schvaluje. Občas, aby to nebylo nápadný, dělá ANO kamufláž a prosadí také něco jiného, ale primárním zájmem strany je podpora Agrofertu. No, a já jsem nekandidovala do sněmovny proto, abych podporovala Agrofert a ničila živnostníky, ale naopak, kandidovala jsem s tím, že chci podporovat střední třídu.

Kdy jste se stala členkou hnutí ANO?

Hned na začátku, v roce 2011.

A jak dlouho vám trvalo, než jste se k tomuto závěru dopracovala?

Bylo to krátce po volbách.

Pojďme zpět k dnešním událostem. Na plénu sněmovny jste vystoupila vcelku s ostrou kritikou hnutí ANO…

Pokud mne někdo osočí z toho, že jsem přeběhlík, musím se ozvat. Jako přeběhlík se opravdu necítím, poté, co jsem vystoupila z ANO, jsem byla půl roku, možná o něco víc, nezařazenou poslankyní, a do klubu TOP 09 jsem vstupovala někdy v dubnu. Podpořila jsem ji tedy v čase, kdy měla preference okolo šesti nebo sedmi procent. To mi bude někdo říkat, že jsem přeběhlík nebo prospěchář? Já mám vracet mandát? Ať ho vrátí oni, já se snažím slib, který jsem dala voličům, dodržovat…

A budete za TOP 09 kandidovat v podzimních volbách?

Ano, budu lídrem ve Zlínském kraji.

 

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek