Sobotka dal Babišovi čas do konce týdne. „Překážím mu v neomezeném vládnutí a kšeftech,“ říká vicepremiér | info.cz

Články odjinud

Sobotka dal Babišovi čas do konce týdne. „Překážím mu v neomezeném vládnutí a kšeftech,“ říká vicepremiér

Premiér Bohuslav Sobotka zatím neodvolá ministra financí Andreje Babiše. Šéf koaličního hnutí ANO dříve uvedl, že si šéf vlády připravuje půdu pro jeho odstranění z kabinetu. Sobotka na mimořádném brífinku řekl, že počká do konce dubna, do kdy by měl Babiš vysvětlit svoji kauzu korunových dluhopisů. Podle něj vicepremiér dluží odpovědi politikům i veřejnosti a celá kauza prý ohrožuje důvěryhodnost vlády i státu. Babiš naopak tvrdí, že si Sobotka jen chystá půdu pro jeho odvolání. „Rozumím tomu, že je ČSSD před volbami velmi nervózní a udělá všechno pro to, aby mě dostala z politiky,“ uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ. Analýza vypracovaná na Úřadu vlády podle něj nevznikla kvůli ničemu menšímu než proto, že on sám překáží neomezenému vládnutí a kšeftům sociálních demokratů.

Podle Babiše jsou Sobotka i jeho blízcí na politice existenčně závislí. „Pokud chce (Sobotka - pozn. redakce) odvolat ministra, který dosáhl přebytku a hospodaří s veřejnými penězi i podle hodnocení mezinárodních institucí nejlíp za poslední desítky let, je to jeho odpovědnost. Bude se za to muset zpovídat občanům,“ zdůraznil ministr financí a předseda hnutí ANO v rozhovoru pro INFO.CZ.

Sobotka se podle něj neštítí ani těch nejpodlejších postupů. „Včetně analýzy, kterou si nechal vypracovat, aby mě mohl cíleně ostřelovat a diskreditovat. Je vidět, že mu jde jen o přežití a neváhá pro to udělat cokoli. Klidně zaprodá fungující vládu a destabilizuje naší zemi, jen aby si udržel teplé místečko v politice,“ zdůrazňuje Babiš.

Sobotka uvádí, že problémem je nejenom Babišova kauza korunových dluhopisů, ale i další podezření, která se objevila kolem jeho podnikání. Vicepremiér prý dluží odpovědi veřejnosti i politikům. Sobotka do konce měsíce počká, jak šéf hnutí ANO záležitosti vysvětlí a pak se rozhodne o dalším postupu. Že potom Babiše odvolá, dnes nevyloučil.

Vláda se podle premiéra za tři roky zapsala jako kabinet bojující proti korupci, daňovým únikům a šedé ekonomice. „Myslím, že podezření, která se týkají Andreje Babiše ohrožují nejenom fungování vlády a její pověst, ale i důvěryhodnost státu, proto nemůžu jako premiér přejít věc mlčením,“ uvedl Sobotka.

Ve středu spekulace o Babišově odvolání přiživil deník Právo, následně s tímto scénářem přišla Kateřina Perknerová z Deníku s odkazem na sedmdesát stran dlouhou analýzu, která podle ní míří na samu podstatu Babišova zbohatnutí a podnikatelských aktivit. „Je to pokračování mediálního honu na mou osobu, velice cíleného, a pan premiér si vytváří nějakou atmosféru, aby mě mohl odvolat. Aby mohl ovládnout ministerstvo financí, protože tam potřebuje sociální demokracie dělat kšefty, jako to dělala v minulosti,“ řekl předseda hnutí ANO pro ČTK.

Podle něj tak předseda sociálních demokratů poškozuje vládu a ničí celou práci vlády. Zároveň považuje za skandální, že premiér zaměstnává na Úřadu vlády lidi ze sociální demokracie, kteří za peníze daňových poplatníků vypracovali zmiňovanou analýzu. Dokument podle něj pracuje se lživými informacemi, které šíří někteří komentátoři. „Lidé, kteří vypracovali analýzu, jsou stejní ekonomičtí analfabeti, kteří doporučovali premiérovi, aby přebytek, který neexistuje a který posloužil na splacení dluhu, použil na nějaké věci do budoucna," uzavřel Babiš pro ČTK.

Informace, dle kterých Sobotka zvažuje odvolání Babiše, redakci INFO.CZ potvrdily zdroje blízké vedení sociální demokracie. Hospodářským novinám to pak potvrdil také místopředseda strany a její volební manažer Jan Birke. „Dosud jsme tuto možnost ve vedení strany neprobírali. Nevím, jestli to bude zítra, určitě to bude debata v nejbližších dnech či týdnech," řekl Birke s tím, že se k tématu před pátečním jednáním vedení sociálních demokratů nechce vyjadřovat.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud