Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka dává Zemanovi lhůtu. Příští týden začne chystat kompetenční žalobu

Sobotka dává Zemanovi lhůtu. Příští týden začne chystat kompetenční žalobu

Premiér Bohuslav Sobotka začíná tlačit na prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše. Premiérův mluvčí uvedl, že se Sobotka příští týden sejde s ústavními experty kvůli přípravě tzv. kompetenční žaloby. Věří prý ale, že její podání nakonec nebude potřeba a prezident Zeman v souladu s jeho návrhem ministra financí po návratu z Číny odvolá.

Sobotkovo oznámení ohledně přípravy kompetenční žaloby přichází krátce potom, co prezidenta vyzval, aby konal dle Ústavy a nevytvářel scénáře. Reagoval tak na včerejší schůzku, na kterou Zeman sezval lídry koalice – ve chvíli, kdy předseda vlády odlétal na plánovanou zahraniční cestu. 

Sobotka to označil za snahu odvést pozornost od Babišových kauz a od Zemanových vlastních plánů. 

360p 240p
Bohuslav Sobotka se vyjadřuje k návrhům prezidenta Zemana na řešení vládní krize.

Prezident lídry koalice seznámil na schůzce se dvěma variantami řešení současné krize. První jsou předčasné volby, které ale celá koalice odmítá. Druhou by měla být vláda v demisi, kterou by opustil Babiš, ale i Sobotka. Šéf ČSSD takový scénář kategoricky vyloučil, zítra o něm má jednat vedení strany. 

Zeman večer odlétá na týden do Číny, o návrhu na odvolání Babiše rozhodne až po svém návratu.

Souběžně s kompetenční žalobou se debatuje o možné ústavní žalobě na Zemana, kterému Ústava dle zvyklostí velí bez průtahů vyhovět návrhu na odvolání člena vlády. Senátoři s předložením návrhu ústavní žaloby na prezidenta zřejmě spěchat nebudou, i když její návrh původně chtěli předložit už příští týden a zřejmě by našel potřebnou podporu. Chtějí dát přednost premiérovi, aby na Zemana k Ústavnímu soudu podal už zmíněnou kompetenční žalobu.

Česká právní úprava zná tři typy kompetenčních žalob. Jsou jimi jednak spory mezi veřejnou správou a soudy, o nichž rozhoduje takzvaný konfliktní senát, dále zbytkové kompetenční spory, o nichž rozhoduje Ústavní soud (ÚS), a kompetenční spory uvnitř veřejné správy, o kterých rozhoduje Nejvyšší správní soud.

Kompetenční spor premiéra s prezidentem řešil ÚS už před 15 lety. Jeho aktérem byl také Zeman, tehdy na opačném postu předsedy vlády. Odmítl tehdy podepsat jmenování Zdeňka Tůmy generálním guvernérem České národní banky. ÚS dal tehdy za pravdu prezidentovi Václavu Havlovi, který i přes Zemanův nesouhlas uvedl Tůmu do funkce. K rozhodnutí ústavní soudci potřebovali dva měsíce.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek