Sobotka odchází z čela ČSSD. Stranu to nezachrání, problém je Chovanec, soudí politologové | info.cz

Články odjinud

Sobotka odchází z čela ČSSD. Stranu to nezachrání, problém je Chovanec, soudí politologové

Jak INFO.CZ dříve avizovalo, tak se nakonec stalo: Bohuslav Sobotka končí po sedmi letech v čele sociální demokracie. Rozhodl se tak reagovat na setrvalý pokles preferencí, dle svých slov to udělal v zájmu co nejlepší volebního výsledku strany v blížících se podzimních sněmovních volbách. Sociální demokraty do nich povede jako lídr místopředseda a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, vedením strany je od této chvíle podle stanov pověřen první místopředseda Milan Chovanec. Podle politologů oslovených redakcí INFO.CZ ale manévr sociálních demokratů nebude mít na volební výsledek strany nikterak zásadní vliv. Otázkou tak zůstává, v jaké kondici půjde česká levice do voleb a jak moc oslabená z nich vzejde. Očekávat lze „vychýlení“ české politiky nejméně na jedno volební období doprava.

Sobotka na úvod tiskové konference po jednání grémia sociální demokracie uvedl, že je nespokojený s trendem klesající podpory ČSSD, dle jeho slov na takovou situaci musí jako předseda strany reagovat. „Vždy jsem upřednostňoval zájmy strany před zájmy osobními,“ zdůraznil s tím, že pokládá funkci předsedy.

Politolog Milan Znoj je přesvědčený, že Sobotkova rezignace má tři hlavní důsledky. „Předně, sociální demokracie zahladí spory se zemanovci ve straně a Jiří Zimola se vrátí na kandidátku, možná i v pozici krajského lídra. Za druhé, sociální demokracie nepostaví vlastního kandidáta na prezidenta, ale v primárkách si nejspíše vybere Miloše Zemana. Za třetí, po volbách docela dobře může vzniknout koalice ANO a ČSSD, jak si přeje prezident Zeman,“ říká Znoj s tím, že to nejsou pro budoucnost české politiky hezké vyhlídky. „Ale Sobotka prostě už nemá v sobě potřebnou energii, aby se snažil pozvednout sociální demokracii,“ dodává.

Také politolog Jiří Pehe je přesvědčený, že jakýsi triumvirát, tedy Bohuslav Sobotka v pozici premiéra, Milan Chovanec v čele strany a Lubomír Zaorálek jako její volební lídr, není pro ČSSD dobré řešení. Politolog Lubomír Kopeček naopak připomíná zkušenost občanských demokratů z roku 2010. „ODS se tehdy výměna volebního lídra těsně před volbami volebně vyplatila, protože ztratila méně, než se původně čekalo. Tah ČSSD může mít podobný efekt,“ připomíná Kopeček. Zdůrazňuje přitom, že je Zaorálek oproti Sobotkovi tradičně považován za levicověji orientovaného politika. „Může v tomto směru působit hodnověrněji. Navíc je to poměrně dobrý diskutér, což pro televizní debaty je velké plus,“ říká Kopeček pro INFO.CZ.

To však podle Kopečka neznamená, že se sociální demokraté nepouštějí do riskantního manévru. „Problémem současné ČSSD není jen lídr, ale i problém vnitřních sporů, určitá personální vyprázdněnost, anebo také to, že sice mobilizuje proti Andreji Babišovi, ale zároveň s jeho stranou pořád sedí v jedné vládě. Ve výsledku výměna lídra může ČSSD pomoci, ale těžko se dá čekat nějaký volební zázrak, tedy výsledek lepší než ve volbách roku 2013, kdy to bylo 20 %. Ty minulé volby byly tehdy brány v ČSSD jako velký neúspěch. Z dnešní perspektivy by to ale byl dobrý volební výsledek,“ dodává Kopeček.

„Odchod Bohuslava Sobotky z pozice předsedy strany, potažmo volebního lídra, sociálním demokratům ve volbách nikterak neprospěje. Spíše jim uškodí. Bohuslav Sobotka má totiž z politiků sociální demokracie největší podporu u širší skupiny příznivců, kterou bude muset sociální demokracie ve volbách získat, aby alespoň trochu uspěla,“ doplňuje Znoj. „Lubomír Zaorálek jej může zčásti nahradit,“ pokračuje politolog v rozhovoru pro INFO.CZ, „ale nesmaže rozpačitý dojem ze Sobotkova odchodu. Navíc hlavní postavou strany se stane Milan Chovanec, který je veřejností vnímán docela rozporuplně.“

Podle politologa Pavla Šaradína jsou změny, ke kterým se vedení sociální demokracie čtyři měsíce před volbami rozhodlo, důsledkem racionálního uvažování špiček strany. „Celou situaci bych přirovnal k fotbalovému týmu, který velmi dlouho hraje v první lize, má řadu špičkových hráčů a zkušeného trenéra. Delší dobu se mu nedaří, a tak zkouší různé změny taktiky, a nic nevede k lepšímu výkonu. Přichází poslední možnost, a tou je vždy výměna trenéra. ČSSD se ocitla v této pozici a pravděpodobně provedla nejlepší možné řešení,“ myslí si Šaradín. Od Lubomíra Zaorálka se podle něj bude očekávat zejména změna komunikace a Milan Chovanec by mohl spolu s volebním manažerem dát do pořádku Lidový dům. „Celá změna má být impulsem pro vnitřní fungování strany, vlít optimismus před zahájením kampaně a samozřejmě impulsem pro potenciální voliče. Jedná se o poslední šanci, žádná jiná již nepřijde,“ dodává Šaradín.

Jiří Pehe nepochybuje, že ČSSD potřebuje vyslat jasný signál a být přitom důsledná. „Sobotka by mohl dosloužit jako premiér, ale funkce předsedy a volebního lídra by měla být sloučena a stranu by měl vést Zaorálek. Vím, že je to kvůli stanovám složitý manévr, ale jakákoliv role Chovance v čele ČSSD odpudí přesně ty voliče, které by mohl Zaorálek snad přilákat – tedy mladší a liberálnější,“ myslí si Pehe a dodává, že pokud už se ČSSD pro triumvirát rozhodla, pak by mělo být jasné, že v případě úspěchu bude o vládě vyjednávat Zaorálek jako volební lídr a bude též případně premiérem.

Podobně hovoří také politoložka Vladimíra Dvořáková. „Pokles preferencí je sice dramatický, avšak dlouhodobější. Podle mého názoru by to ale spíše mělo vést ke změně volebních strategií a komunikace než k výměně předsedy,“ říká Dvořáková a táže se: „Kdo bude vnímaný jako potenciální premiér v případě vítězství? Chovanec jako předseda strany, anebo Zaorálek jako volební lídr? Nepochybuje zároveň, že Milan Chovanec navede stranu směrem k populismu a strachu. „Chovanec nemá image sociálního demokrata, o voliče bude soupeřit se zemanovci nebo Úsvitem,“ uzavírá Dvořáková.

 

 

 

 

 

 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud