Sobotka oznámil demisi, kterou nikdo z koalice nechce. Strany by rády pokračovaly společně

Strany vládní koalice nechtějí předčasné volby. Část opozice je kvůli vládní krizi naopak podporuje. Vyplynulo to z dnešní schůzky zástupců sněmovních stran u předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD). TOP 09 usiluje o mimořádnou schůzi k rozpuštění sněmovny, volby by měly být podle této strany v červnu. ODS se už dřív vyslovila pro zářijový termín. Rozhodnutí bude na prezidentovi.

„Vládní koalice má zájem, aby sněmovna dál fungovala, schvalovala zákony tak, jak je to naplánováno,“ řekl novinářům předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Chovanec premiérem? Bylo by to logické, Babiš nemá žádné zábrany, říká šéf Senátu Štěch

Podobně se včera vyjadřoval i sám Sobotka po jednání špiček ČSSD. Strana podle něj má zájem na pokračování spolupráce s ANO a lidovci, podmínkou ale je odchod Andreje Babiše. Ten ale sám vicepremiér odmítá a má v tom podporu vlastních ministrů. 

Řešením patové situace by mohlo být pokračování vlády v demisi, ve které by ale chyběli Sobotka i Babiš. Záviset bude na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana, který bude mít po tom, co od šéfa vlády obdrží demisi, nad dalším vývojem kontrolu. 

Z demise se stává fraška a hra o čas. Sobotka bude u Zemana jen kritizovat Babiše

„Budeme usilovat o to, aby v nejbližší možné době byla svolána mimořádná schůze, na které se sněmovna rozpustí,“ prohlásil naopak šéf klubu TOP 09 a Starostů Michal Kučera.

Předseda sněmovny Hamáček uvedl, že pokud žádost o mimořádnou schůzi dorazí, svolá další schůzku zástupců poslaneckých klubů.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

SDÍLET
sinfin.digital