Sobotka padnul. Skomírající ČSSD vede do voleb duo Zaorálek-Chovanec | info.cz

Články odjinud

Sobotka padnul. Skomírající ČSSD vede do voleb duo Zaorálek-Chovanec

Vedení ČSSD se otřáslo. Předseda strany Bohuslav Sobotka oznámil, že rezignuje. Sociální demokracii místo něj povede Milan Chovanec a volebním lídrem bude Lubomír Zaorálek. Nastává tak scénář, o kterém INFO.CZ již včera informovalo. ČSSD se snaží zastavit propad preferencí a doufá v restart před podzimními volbami. sobotka uvedl, že za situaci strany přebírá odpovědnost.

Sobotka předstoupil před novináře spolu s dalšími členy vedení strany po asi dvouhodinovém jednání. „Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie soustředila na získávání voličů a prosazovala programové témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy,“ řekl Sobotka. Konstatoval, že nese odpovědnost za tuto situaci a musí na ni reagovat.

„Pokud má sociální demokracie zvýšit své šance před klíčovými volbami do poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami,“ dodal Sobotka. Následně oznámil, že k zítřku odchází z postu předsedy strany a jeho role se ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Sobotka řekl, že v něj má důvěru.

Volebním lídrem strany má být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Přijal jsem tu nabídku. Jsem připraven postavit se do role lídra sociální demokracie a jsem připraven udělat vše pro to, aby ČSSD měla co nejlepší výsledek,“ prohlásil Zaorálek. Svoje plány podrobněji představí v sobotu na jednání strany.

Odklon voličů od ČSSD, který signalizují poslední průzkumy preferencí, a vědomí, že sociální demokracii na podzim čeká náročný boj s favorizovaným hnutím ANO, jsou hlavními důvody obměny vedení. Pro Zaorálka s Chovancem se stávají zároveň hlavními tématy, se kterými se budou potýkat.

Podle Chovance rozhodnutí padlo po zralé úvaze a bylo především Sobotkovo. „Jsem připraven udělat maximum pro to, aby se sociální demokracie sjednotila (...) Lubomír Zaorálek nemůže ten boj vyhrát sám,“ uvedl Chovanec. Věří, že dneškem hádky v ČSSD končí. Očekává, že strana po volbách uspořádá mimořádný volební sjezd.

Sobotka také dodal, že ČSSD nikdy nebyla stranou jednoho muže. Personální změny podle něj pomůžou posílit pozici strany. On sám se bude dál angažovat na jižní Moravě, kde je volebním lídrem, a soustředit se bude na svoji roli předsedy vlády. „Pro mě je důležité, abych se soustředil na dokončení mandátu předsedy vlády,“ uvedl Sobotka. Zmínil to mimo jiné v souvislosti s přípravou státního rozpočtu.  

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud