Sobotka padnul. Skomírající ČSSD vede do voleb duo Zaorálek-Chovanec | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka padnul. Skomírající ČSSD vede do voleb duo Zaorálek-Chovanec

Sobotka padnul. Skomírající ČSSD vede do voleb duo Zaorálek-Chovanec

Vedení ČSSD se otřáslo. Předseda strany Bohuslav Sobotka oznámil, že rezignuje. Sociální demokracii místo něj povede Milan Chovanec a volebním lídrem bude Lubomír Zaorálek. Nastává tak scénář, o kterém INFO.CZ již včera informovalo. ČSSD se snaží zastavit propad preferencí a doufá v restart před podzimními volbami. sobotka uvedl, že za situaci strany přebírá odpovědnost.

Sobotka předstoupil před novináře spolu s dalšími členy vedení strany po asi dvouhodinovém jednání. „Uvnitř sociální demokracie cítím neklid, kritiku a malou důvěru v budoucnost. Místo toho, aby se sociální demokracie soustředila na získávání voličů a prosazovala programové témata, zabývá se stále dokola vnitřními problémy,“ řekl Sobotka. Konstatoval, že nese odpovědnost za tuto situaci a musí na ni reagovat.

„Pokud má sociální demokracie zvýšit své šance před klíčovými volbami do poslanecké sněmovny, musí projít hlubšími změnami,“ dodal Sobotka. Následně oznámil, že k zítřku odchází z postu předsedy strany a jeho role se ujme statutární místopředseda Milan Chovanec. Sobotka řekl, že v něj má důvěru.

Volebním lídrem strany má být ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Přijal jsem tu nabídku. Jsem připraven postavit se do role lídra sociální demokracie a jsem připraven udělat vše pro to, aby ČSSD měla co nejlepší výsledek,“ prohlásil Zaorálek. Svoje plány podrobněji představí v sobotu na jednání strany.

Odklon voličů od ČSSD, který signalizují poslední průzkumy preferencí, a vědomí, že sociální demokracii na podzim čeká náročný boj s favorizovaným hnutím ANO, jsou hlavními důvody obměny vedení. Pro Zaorálka s Chovancem se stávají zároveň hlavními tématy, se kterými se budou potýkat.

Podle Chovance rozhodnutí padlo po zralé úvaze a bylo především Sobotkovo. „Jsem připraven udělat maximum pro to, aby se sociální demokracie sjednotila (...) Lubomír Zaorálek nemůže ten boj vyhrát sám,“ uvedl Chovanec. Věří, že dneškem hádky v ČSSD končí. Očekává, že strana po volbách uspořádá mimořádný volební sjezd.

Sobotka také dodal, že ČSSD nikdy nebyla stranou jednoho muže. Personální změny podle něj pomůžou posílit pozici strany. On sám se bude dál angažovat na jižní Moravě, kde je volebním lídrem, a soustředit se bude na svoji roli předsedy vlády. „Pro mě je důležité, abych se soustředil na dokončení mandátu předsedy vlády,“ uvedl Sobotka. Zmínil to mimo jiné v souvislosti s přípravou státního rozpočtu.  

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.