Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Sobotka: zvolil jsem radikální, ale jednoznačné řešení. ČSSD chce stávající koalici bez Babiše

Sobotka: zvolil jsem radikální, ale jednoznačné řešení. ČSSD chce stávající koalici bez Babiše

ČSSD bude v dalších dnech a týdnech usilovat o pokračování vlády na půdorysu stávající koalice s hnutím ANO a KDU-ČSL, ale s tím, že nepřekročitelnou podmínkou je odchod Andreje Babiše z postu ministra financí. Po jednání grémia ČSSD to řekl předseda strany a premiér Bohuslav Sobotka. O tomto postoji bude zítra informovat prezidenta Miloše Zemana, kterému má předat demisi vlády, jak dříve avizoval.

Sobotka po jednání špiček ČSSD řekl, že strana chce stávající krizi překonat. Za preferované řešení považuje pokračování stávající koalice bez Andreje Babiše, kterého považuje za původce současné situace. „Je nemožné, nepřijatelné, aby členem této vlády byl A. Babiš jako ministr financí,“ řekl Sobotka k možnému pokračování kabinetu složeného ze zástupců ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Jinou možnost v současné sněmovně takto krátce před volbami nevidí.

Andrej Babiš opakovaně zdůraznil, že sám na post ministra financí nerezignuje. Jeho odchod odmítají i jeho spolustraníci a ministři za hnutí ANO.

„Podmínka hnutí ANO, že ve vládě bude Andrej Babiš, popírá vývoj posledních dní. Je důležité, aby si zástupci hnutí ANO uvědomili, že právě problém ministra financí byl to, proč jsem se rozhodl pro toto radikální řešení. Nelze požadovat, aby Andrej Babiš byl součástí vlády, pokud má být obnovena na současném půdorysu,“ řekl Sobotka.

Připomněl, že je otevřený kompromisu, což znamená nutnost ústupku všech stran.

720p 480p 360p 240p
Krize a spory v Sobotkově vládě

Sobotka uvedl, že Babiš je podezřelý, „že v celé řadě případů se dopouštěl jednání, při kterém šidil nebo mohl šidit stát na daních.“ Do vicepremiéra se opřel i kvůli nahrávkám nedávno zveřejněným některými zpravodajskými servery, na kterých Babiš vulgárně mluví o ministrech a novinářích a zřejmě zasahuje do práce žurnalistů pracujících pro jím kdysi vlastněná média. Sám Babiš autenticitu nahrávek nezpochybnil, označil je ale za součást kampaně vůči němu samotnému. Sobotka ho na to konto označil za lháře.

Sobotka nechtěl obsáhleji komentovat úvahy o vlastní politické budoucnosti v čele vlády a ČSSD. Údajně čelí kritice za to, že své rozhodnutí o demisi nikomu dopředu neoznámil. „To co vidíme v přímém přenosu, je pro mě velmi silná motivace, abych z politiky neodešel,“ poznamenal.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz