Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Soudní dohra voleb. Část hlasů se bude kvůli pochybnostem přepočítávat

Soudní dohra voleb. Část hlasů se bude kvůli pochybnostem přepočítávat

Nejvyšší správní soud přepočítá hlasy pro ODS v části Středočeského kraje. Důvodem jsou pochybnosti o správném započtení preferenčních hlasů, především ve prospěch místopředsedy občanských demokratů Martina Kupky. Jedná se o desítky tisíc preferenčních hlasů z 915 volebních okrsků, informuje soud na svých stránkách. Jde o první podobné rozhodnutí.

Soud rozhodl z podnětu konkrétního voliče, který zjistil, že jeho hlas není započítaný a podobné problémy zaznamenali jeho známí. Nelze vyloučit, že chyby ovlivnily zvolení některých poslanců za ODS v kraji. Proto soud provede rozsáhlejší kontrolu.

Nejvyšší správní soud přistoupil k přepočítávání preferenčních hlasů u návrhu, který navrhovatel označil jako návrh na neplatnost volby kandidátů,“ konstatuje NSS. Přepočet může znamenat změnu v tom, kteří čtyři kandidáti ODS získají v kraji poslanecký mandát, případně v jakém pořadí se umístí. Celkové rozvržení sil ve Sněmovně však přepočet neovlivní.

Zejména jde o nezapočítané hlasy z rubové strany hlasovacích lístků a chybné připočítávání preferencí pro první čtyři kandidáty i na volebních lístcích, kde voliči nikoho nekroužkovali.

V takovém rozsahu Nejvyšší správní soud volby dosud nepřezkoumával.
Tomáš Langášek, předseda volebního senátu NSS

„Volební senát se rozhodl pro přepočítání přednostních hlasů udělených pro kandidáty Občanské demokratické strany poté, kdy si vyžádal volební dokumentaci ze šesti volebních okrsků Středočeského kraje, a to Benešov č. 22, Velký Borek č. 1, Řevnice č. 2, Kojetice č. 1, Poříčany č. 1 a Hrdlořezy č. 1.,“ stojí na stránkách soudu. Ten na základě tohoto průzkumu usoudil, že „by se mohlo jednat o porušení volebního zákona způsobem, který mohl hrubě ovlivnit výsledek volby kandidátů Občanské demokratické strany“.

NSS uložil Státní volební komisi a středočeskému krajskému úřadu aby do úterý 14. listopadu předložily příslušnou dokumentaci. „S ohledem na svolání zasedání Poslanecké sněmovny na pondělí 20. listopadu 2017 jsme také bezprecedentně nařídili veřejné jednání v této věci na neděli 19. listopadu 2017 ve 13 hodin“, doplnil předseda volebního senátu NSS Tomáš Langášek.

Středočeský kraj patří ve volbách mezi čtyři klíčové kraje, kde se hraje o nejvyšší počet mandátů. ODS zde ve sněmovních volbách skončila druhá se ziskem 12,93 % hlasů za vítězným hnutím ANO. Konkrétně Kupka v kraji kandidoval až s 31. místa a získal 4168 preferenčních hlasů – víc než někteří zvolení kandidáti strany – nepřekročil ale těsně potřebnou pětiprocentní hranici. Za ODS v kraji získali mandát Jan Skopeček, Petr Bendl, Veronika Vrecionová a Vojtěch Munzar.

Soud po sněmovních volbách obdržel 77 stížností, vyřídit jich má ještě asi čtyři desítky.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek