Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

SPD si uhájila bezpečnostní výbor pro šiřitele konspirací Kotena. Co dalšího strany dohodly?

SPD si uhájila bezpečnostní výbor pro šiřitele konspirací Kotena. Co dalšího strany dohodly?

Hnutí ANO by mělo ve Sněmovně vést sedm výborů, Demokratický blok (ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN) čtyři. TOP 09 a STAN ale žádného předsedu nezískají. Po dvou výborech připadne Pirátům, SPD a KSČM, jeden získá ČSSD. Dnes se na tom dohodli zástupci sněmovních stran. Kolem dohody ale panovaly zmatky, neboť podle představy ANO si má Demokratický blok vybrat čtyři předsednictví z pěti nabízených výborů, páté připadne ANO. KSČM i KDU-ČSL si to původně vyložily tak, že skupině pravicových stran připadne pět výborů.

Strany se podle Kováčika dohodly také na počtu členů jednotlivých výborů. Dohodu by poslanci měli schválit při jednom hlasování ve Sněmovně. Kováčik vyjádřil přesvědčení, že se podaří dohodu rychle přijmout, aby se Sněmovna mohla zabývat další agendou, především státním rozpočtem. Šéf komunistických poslanců věří, že se rozpočet podaří schválit do konce roku a Česko se vyhne rozpočtovému provizoriu.

Místopředsedkyně poslanců ČSSD Kateřina Valachová novinářům řekla, že kontrolní výbor by měl připadnout opozici. Kováčik hovořil o tom, že kontrolní výbor povede Demokratický blok, podle Valchové je však vedle evropského, ústavněprávního, školského a výboru pro obranu jedním z pěti, ze kterých si blok má vybrat čtyři. Potvrdil to i šéf poslanců SPD Radim Fiala. 

ČSSD nominuje do čela zahraničního výboru dosavadního ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Na jednání v příštím týdnu bude trvat na tom, aby sociální demokrat vedl jednu z komisí pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů, Bezpečnostní informační služby a Národního bezpečnostního úřadu. ČSSD také nesouhlasí, aby bezpečnostní výbor vedla SPD. Její kandidát Radek Koten byl usvědčen z šíření konspirací a hoaxů po sociálních sítích. „Nicméně nám bylo dáno najevo, že v tuto chvíli má ten návrh většinu,“ uvedla Valachová. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek