Stabilní ANO, posilující TOP 09 a Okamura. Analytici zmapovali rozložení sil před volbami | info.cz

Články odjinud

Stabilní ANO, posilující TOP 09 a Okamura. Analytici zmapovali rozložení sil před volbami

Pokud by se volby do sněmovny konaly v srpnu, vyhrálo by je hnutí ANO. Ukázal to volební model agentury Median, který Andreji Babišovi připisuje hlasy 26,5 procenta voličů. Druhou ČSSD by podpořilo 14,5 oslovených a komunisty 13 % respondentů. Do sněmovny by se dostalo sedm stran, včetně Strany přímé demokracie Tomia Okamury. Analytici ale upozorňují, že většina dat byla sesbírána ještě před policejní žádostí sněmovně o vydání Babiše kvůli podezření z podvodu.

Občanským demokratům přisuzuje volební model agentury Median zisk deset procent hlasů rozhodnutých voličů. O jeden procentní bod méně by dostala TOP 09. Lidovci by podle modelu dostali 6,5 procenta a Okamurova SPD šest procent.

Žádná další strana by pětiprocentní hranici do Sněmovny nepřekročila. Nebliž by k tomu měli Piráti a Starostové a nezávislí, kterým model přisuzuje shodně 3,5 procenta.

Volební model srpen 2017Volební model srpen 2017autor: Median

(Podrobnosti k šetření na stránkách Median)

Oproti předchozímu průzkumu ztratilo ANO jeden procentní bod, což představuje rozdíl v rámci statistické chyby. Agentura Median ale upozorňuje na to, že sběr dat pro výzkum se konal z větší části předtím, než do sněmovny dorazila policejní žádost o vydání vrcholných představitelů hnutí ANO Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. „Nelze tak vyloučit, že kauza se do podpory ANO plně projeví v dalších měřeních,“ uvádí Daniel Prokop z Medianu.

Průzkum Medianu ukázal mírné sblížení podpory ODS a TOP 09. Kontinuálně mírně posiluje SPD Tomia Okamury. Výrazný je naopak od konce jara pokles podpory KSČM.

Nejvyšší volební potenciál si podle agentury Median uchovává hnutí ANO. „V případě zisku všech voličů, kteří jeho volbu vážně zvažují a nevylučují účast, by útočilo na zisk okolo 32 procent,“ uvádí zpráva. Oproti minulým měřením se ale zmenšilo jádro pevných voličů strany ze zhruba 20 či 21 na 17 procent.

Průzkum agentura Median prováděla v období od 26. července do 23. srpna. Zapojilo se do něj 1043 respondentů ve věku 18 a více let. Účast u voleb podle analytiků avizovalo 64% respondentů.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud