Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

STAN hledá peníze na volby. Deset milionů si bude muset půjčit

STAN hledá peníze na volby. Deset milionů si bude muset půjčit

Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) si polovinu z 20 milionů korun, které plánuje utratit za letošní volební kampaň, půjčí v bance, polovinu dá z vlastních zdrojů. Do podzimních voleb do sněmovny půjde v koalici s lidovci, společné výdaje by podle dříve zveřejněných informací měly činit asi 50 milionů korun.

Koaliční smlouvu o spolupráci pro letošní sněmovní volby podepsali zástupci STAN a KDU-ČSL minulý týden ve středu. Smlouvu podpořilo také deset dalších hnutí nebo regionálních stran.

„Financování části volební kampaně za STAN bude stát na dvou pilířích. Jedním je bankovní úvěr a druhým vlastní prostředky. Plánujeme si vzít bankovní úvěr v hodnotě deseti milionů korun, stejně velkou částku by měly tvořit příspěvky ze státního rozpočtu a dary, které jsou kryty darovací smlouvou a jsou v souladu se zákonem zveřejněny na našem transparentním účtu,“ uvedl předseda hnutí Petr Gazdík.

Hnutí STAN loni hospodařilo se ztrátou 2,4 milionu korun, v roce 2015 vykázalo zisk pět milionů korun. Většina loňských příjmů byla z darů, hlavní výdaje šly na volby. Finance hnutí spravuje od březnového republikového sněmu člen předsednictva STAN Věslav Michalik, který je i radním Středočeského kraje pro oblast hospodářského a regionálního rozvoje a starostou Dolních Břežan u Prahy. Transparentní účet STAN je přístupný na webu.

Politické strany mohou od letoška do přípravy sněmovních voleb investovat maximálně 90 milionů korun, částku omezila novela zákona o politických stranách a hnutích. V roce 2010 tehdejší dvě největší strany do kampaně vložily celkem 350 milionů korun, ČSSD 200 milionů a ODS 150 milionů. Ostatní investovaly menší sumy, souhrnem náklady dosáhly zřejmě až půl miliardy korun.

Vše o sněmovních volbách si můžete přečíst zde. 

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek