Sto korun za hlas a další příspěvky. Kolik peněz můžou strany získat po volbách?

Strany a hnutí nesoupeří ve sněmovních volbách jen o politický vliv v zemi, ale přeneseně také o státní příspěvky. Lepší volební zisk pro ně znamená vyšší dotace. Příspěvků je ze zákona o politických stranách a z volebního zákona hned několik. Uskupení mohou dostat jednorázovou částku za získané hlasy a dva pravidelné příspěvky na činnost - stálou dotaci a dotaci za získané mandáty.

Za každý hlas, který strana, hnutí nebo koalice ve volbách získá, dostane ze státního rozpočtu 100 korun. Volební zákon charakterizuje tuto dotaci jako příspěvek na úhradu volebních nákladů. Přísluší ale jen seskupení, které obdrží ve volbách nejméně 1,5 procenta z celkového počtu platných hlasů. Výše zásahu do pokladny státu proto v tomto případě závisí i na volební účasti.

Babiš: Uhlová je lhářka, v mých drůbežárnách jsou nadstandardní podmínky. Je to socanská kampaň

Úspěšnější strany a hnutí dostávají od státu dotace na činnost. Na stálý příspěvek šest milionů korun mají podle zákona o politických stranách nárok uskupení s nejméně tříprocentním volebním ziskem. Za každou započatou desetinu procenta hlasů navíc až do pěti procent získávají ročně 200.000 korun navíc. Dotace tedy může dosáhnout až deseti milionů korun za rok. Příspěvek ze státní pokladny na mandát za jednoho poslance činí 900.000 korun ročně.

Nejvyšší desetimilionovou roční dotaci na činnost a příspěvky za mandáty dostávají všechna uskupení, která se do Sněmovny dostala. Nyní jde tedy o ČSSD, hnutí ANO, KSČM, TOP 09, ODS, KDU-ČSL a o Úsvit, který však v nadcházejících volbách nekandiduje. Stálý příspěvek, byť nižší - 6,4 milionu korun, pobírá i Strana zelených za volební zisk 3,19 procenta. Příspěvky za hlasy dostali po minulých volbách také Piráti, Svobodní a Strana práv občanů.

Hrušínský: Tříska a Fialová byli pravdiví. Teď Zeman otvírá stavidla sprostoty, vrací se totalita

Stát vyplácí politickým stranám a hnutím každoročně kolem půl miliardy korun, loni to bylo 507 milionů. V roce sněmovních voleb je částka přibližně dvojnásobná, pohybuje se kolem miliardy korun. V minulém volebním roce 2013 stát poslal seskupením celkem 954 milionů korun.

SDÍLET
sinfin.digital