Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Stropnický na obraně pokračovat nebude, potvrdil Babiš. Má jasno o financích, na kulturu se mu „hlásí mraky lidí“

Stropnický na obraně pokračovat nebude, potvrdil Babiš. Má jasno o financích, na kulturu se mu „hlásí mraky lidí“

Šéf hnutí ANO Andrej Babiš uvedl, že má jasno o obsazení ministerstev financí a obrany. V rozhovoru pro deník Právo potvrdil, že na obraně nebude pokračovat stávající šéf Martin Stropnický. O jeho očekávaném přesunu na ministerstvo zahraničí nechtěl spekulovat.

„Jasno mám už o ministerstvech obrany a financí,“ potvrdil Babiš obsazení dvou resortů, přičemž ten druhý je obyčejně považovaný za zcela klíčový. Jména ale odmítl prozradit. Dodal jen, že Martin Stropnický – pokud v nově vznikající menšinové vládě bude – zasedne na jiném ministerstvu než dosud.

Babiš uvedl, že stále neobsadil ministerstva školství a kultury. „Hlásí se sice mraky lidí, ale ještě nemám jasno,“ dodal ke kultuře.

Na veřejnost se dostalo jméno možného kandidáta na ministerstvo průmyslu. Podle ČTK se jím stane Tomáš Hüner. Ten se celou profesní kariéru pohybuje v oblasti energetiky a průmyslu. Od roku 2006 do roku 2011 byl na ministerstvu náměstkem, působil například také v ČEZ. V současnosti pracuje ve společnosti Siemens Česká republika.

Babišův vznikající kabinet by tak měl obsazenou víc než polovinu křesel, počet „vyřešených“ rezortů se blíží deseti. Potíží zatím pro šéfa hnutí ANO zůstává chybějící podpora. Toleranci menšinové vlády hnutí ANO a nestranických odborníků za určitých podmínek zvažují komunisté.

SPD Tomia Okamury, o jejíž podpoře se rovněž spekuluje, se zatím ke kabinetu staví negativně. Zdůvodňuje to údajně příliš malým programovým průnikem. „Jak to může vědět, když jsme ještě ani nenapsali programové prohlášení? Ať si pan Okamura počká a třeba změní názor, až ho představíme. Vládnout s ním ale nechceme, protože některé jeho názory jsou extrémní,“ reagoval na to Babiš.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek