Švejnar, Vildumetzová, Kmoníček. Jak by mohla vypadat nová vláda? | info.cz

Články odjinud

Švejnar, Vildumetzová, Kmoníček. Jak by mohla vypadat nová vláda?

Prezident Miloš Zeman v úterý pověřil Andreje Babiše sestavením vlády. Lídr hnutí ANO už předem avizoval, že se pokusí složit menšinový kabinet, jelikož nemá s kým skládat koalici. Do čela některých rezortů navíc počítá s nadstranickými experty. Přestože přesné složení kabinetu zatím Babiš tají a pravděpodobně ani sám nezná, objevují se adepti, kteří by mohli být novými ministry. O kom se aktuálně mluví?

Ministerstvo zahraničních věcí

Rezort zahraničí opouští Lubomír Zaorálek. O jeho nástupci se zatím pouze spekuluje. Řeč je například o Martinovi Stropnickém, který prý už nebude pokračovat v čele obrany. Pro pozici má předpoklady, v 90. letech působil jako diplomat, postupně byl velvyslancem v Portugalsku, Itálii a Vatikánu. Jako o možných kandidátech se také spekuluje o českém velvyslanci v USA Hynku Kmoníčkovi. Skloňuje se i jméno Jana Kohouta, který ministerstvo vedl ve dvou úřednických vládách.

Ministerstvo práce a sociálních věcí

Rezort opouští Michaela Marksová, která se v barvách ČSSD tentokrát ani nedostala do Sněmovny. Dle spekulací by její post mohla obsadit karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová, nebo bývalá šéfka Úřadu práce ČR Marie Bílková.

Ministerstvo vnitra

Ministerstvo opouští sociální demokrat Milan Chovanec, který byl ve funkci od ledna 2014. Nahradit by ho mohl Martin Pecina, který rezort řídil už dvakrát jako člen úřednické vlády. Babiš prý uvažuje také o hejtmance Janě Vildumetzové. Ta nedávno s ostatními hejtmany darovala Zemanovi „hůl na nového premiéra“, víc pro ni ale mluví fakt, že v minulosti na ministerstvu působila jako náměstkyně.

Ministerstvo životního prostředí

V rezortu životního prostředí se neočekávají žádné změny. Richard Brabec potvrdil záměr ve funkci pokračovat a je pravděpodobné, že Babiš jeho zájem podpoří. Brabec je ministrem životního prostředí od ledna 2014, letos v květnu se stal také 1. místopředsedou vlády.

Ministerstvo pro místní rozvoj

Ministerstvo doteď vedla Karla Šlechtová. Zatím není jasné, zda ve vedení zůstane, mluví se o ní podle České televize jako o možné nové ministryni obrany.

Ministerstvo průmyslu a obchodu

Obchod chtěl údajně Babiš nabídnout Richardu Brabcovi, ten ale odmítnul. Dalším kandidátem je dle Lidových novin miliardář Pavel Juříček, který je novým poslancem za ANO. Nabídku odmítnul také Šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Karel Havlíček.

Ministerstvo obrany

Obranu opouští Martin Stropnický. Jeho nástupcem by údajně mohla být Karla Šlechtová. Ta dosud vedla ministerstvo pro místní rozvoj.

Ministerstvo zdravotnictví

Zdravotnictví opouští sociální demokrat Miloslav Ludvík, který jej vede od prosince 2016. Jeho nástupcem by mohl být Babišův poradce Adam Vojtěch.

Ministerstvo spravedlnosti

Změna v rezortu spravedlnosti se neplánuje. Dosavadní ministr Robert Pelikán (ANO) chce ve funkci pokračovat. Ministrem je od března 2015, když nahradil odstupující Helenu Válkovou. Vaz Pelikánovi nezlomil ani rozhovor pro časopis Respekt, ve kterém kritizoval údajně účelovou práci policie v případě vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo. Přestože někteří politici po incidentu požadovali jeho rezignaci, na postu se udržel.

Ministerstvo financí

Ministerstvo nyní vedl Ivan Pilný. Ten ale odmítl pokračovat v čele rezortu v dalším období. Nyní se spekuluje o neúspěšném prezidentském kandidátovi Janu Švejnarovi, který se s Babišem sešel – prý jen shodou okolností – už bezprostředně po volbách. Místo by mohla obsadit také náměstkyně Alena Schillerová, kterou chtěl Babiš neúspěšně dosadit za sebe do Sobotkovy vlády.

Ministerstvo školství

Zatím není jasné, kdo by měl obsadit rezort školství. Babiš nabídl místo rektorovi Masarykovy univerzit v Brně Mikuláši Bekovi, ten ale nabídku odmítnul. A společně s dalšími rektory vysokých škol na místo zřejmě navrhnul současného náměstka ministra pro vysoké školství Roberta Plagu. Zda se tímto doporučením bude Babiš řídit, není zatím jasné. Mluví se ještě o profesorovi ústavního práva Aleši Gerlochovi, nebo bývalém rektorovi Vysoké školy báňské Ivo Vondrákovi. Rezort z předchozího období opouští Stanislav Štech, který nahradil letos v červnu Kateřinu Valachovou.

Ministerstvo dopravy

Dopravu by měl i nadále řídit Dan Ťok. Do funkce poprvé nastoupil v prosinci 2014, když vystřídal Antonína Prachaře. Ťok letos obdržel antiekologickou cenu Ropák roku. Spolek Děti Země mu jí udělil hlavně kvůli tomu, že zablokoval zařazení Louky u Přelouče do evropské soustavy chráněných území a povolil zkušební provoz na D8.

Ministerstvo zemědělství

Ze zemědělství odchází lidovec Marian Jurečka, který jej vedl od ledna 2014. V rozhovoru pro Českou televizi Babiš oznámil, že novým ministrem by mohl být prezident Potravinářské komory Miroslav Toman, který byl už členem úřednické vlády Jiřího Rusnoka. Podle Lidových novin se také mluví o poslanci Karlu Turečkovi.

Ministerstvo kultury

Kdo obsadí kulturu, není zatím jasné. Babiš by si na místě představoval rektora brněnské JAMU Ivo Medka. Ten ovšem nabídku odmítl údajně z osobních, rodinných i profesních důvodů. Z rezortu s končícím obdobím odchází lidovec Daniel Herman. Spekuluje se také o tom, že by post mohl vzhledem ke své minulosti obsadit i bývalý herec Martin Stropnický.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

Články odjinud