Takto hackeři při volbách útočili na servery ČSÚ. Dohledat je skoro není možné, varuje expert

Web Českého statistického úřadu zobrazující výsledky voleb v sobotu někdo napadl. Stránky volby.cz i volbyhned.cz během sčítání hlasů opakovaně vypadávaly pod náporem tzv. DDoS útoků. Odhalit viníka bude složité, takové útoky jsou jen těžko dohledatelné. Samotné sčítání a výsledky ale ovlivnit nemohly, což potvrzuje i ČSÚ.

„Výpadky prezentačních serverů, které ČSÚ zaznamenal v sobotu 21. října odpoledne, vznikly na straně externího dodavatele komunikačních služeb,“ sdělila mluvčí ČSÚ Petra Báčová. „Bylo zjištěno, že v průběhu zpracování došlo k cílenému DDoS útoku na infrastrukturu společnosti O2 používanou pro zajištění voleb,“ doplnila.

Švejnarova tajemná schůzka. Babišova černého koně může čekat židle ve vládě i střet se Zemanem

DDoS útok spočívá v přehlcení služby četnými přístupy. „Funguje to asi, jako kdybyste poslali půlku Prahy do jednoho obchodu na rohu ulice,“ přirovnává pro INFO.CZ šéfredaktor technologického serveru Root.cz Petr Krčmář.

Útok podle Báčové neovlivnil infrastrukturu používanou pro přenos výsledků z přebíracích míst do centrály. Nemohl mít vliv ani na zpracování dat, jelikož server volby.cz výsledky pouze zobrazuje, samotná data jsou uložena jinde.

„Pokud je jedna část pro veřejnost a jiná pro zpracování, nemusí to mít vliv,“ potvrzuje Krčmář, který upozorňuje, že v opačném případě by výsledkem mohla být nemožnost odesílat z volebních komisí data. Ani tehdy by ale nešlo o přímý zásah do regulérnosti sčítání. „Ke změně dat v systému, že byste si přepsali trojku na pětku, to nepomůže.“

Těžký debakl „prezidentské“ SPO: Zeman s manželkou pro ni ve svém okrsku hlasovali jako jediní

Dohledat pachatele podle Krčmáře nebude snadné. Útočníci používají sítě složené z milionů napadených počítačů po celém světě. Jejich majitelé jsou přitom běžní uživatelé, kteří si nedávají pozor na bezpečnost a umožní hackerům ovládat nevědomky jejich zařízení na dálku.

Poznatky předá ČSÚ policii a Národnímu úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. Společnost O2 nyní s ČSÚ spolupracuje na přijetí opatření, která by podobnému útoku do budoucna dokázala zabránit, uvedla mluvčí.

SDÍLET
sinfin.digital