Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Tomu snad nikdo nemůže věřit.“ ODS i TOP 09 kritizuje Babišovy návrhy na změnu daní

„Tomu snad nikdo nemůže věřit.“ ODS i TOP 09 kritizuje Babišovy návrhy na změnu daní

ODS kritizovala daňové návrhy, které dnes představilo hnutí ANO. Podle občanských demokratů měl předseda ANO Andrej Babiš možnost daně takto změnit už jako ministr financí, ale neudělal to. Ze stejného důvodu kritizuje Babiše i TOP 09. ODS také považuje návrhy hnutí ANO za komplikované a nepřinášejí podle ní dostatečné úlevy pro občany. Kriticky se k daňovému programu ANO postavil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

„U dosavadních vládních stran, zejména u hnutí ANO, je komické, že po více jak třech letech zvyšování daňové zátěže a komplikování daňového systému navrhuje nyní před volbami pravý opak. Tomu nikdo nemůže věřit,“ uvedl v tiskovém prohlášení ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Podle něj jsou návrhy ANO na úpravu daňového systému komplikované a nepřinesou občanům takové úlevy, jako návrhy představené ODS.

ANO dnes navrhlo zrušení superhrubé mzdy a zavedení daňové sazby 19 procent pro občany s příjmy do 113 000 korun měsíčně, což by znamenalo snížení efektivní daně o 1,1 procentního bodu. ODS také navrhuje zrušit superhrubou mzdu, daň by ale podle ní měla být patnáctiprocentní a měla by platit pro všechny bez ohledu na výši příjmu. Občanští demokraté navrhují i zrušení některých dalších daní.

Návrh ANO kritizoval i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. „Zrušení superhrubé mzdy a zavedení výdajových paušálů pro zaměstnance obsahovaly platné zákony z roku 2012, které měly vejít v účinnost 1. 1. 2015. Strany současné vládní koalice tyto zákony zrušily. Pokud dnes slibují zavést něco, co samy dobrovolně zrušily, dělají si z lidí legraci,“ uvedl v tiskovém prohlášení. Doplnil, že TOP 09 usiluje o zjednodušení daňové administrativy, o snížení sociálního pojištění a o stanovení dvou sazeb DPH ve výši 20 a deset procent.

Kriticky se k návrhům ANO postavil i Zdechovský, který poukázal zejména na návrh na přesunutí některých služeb do snížené sazby DPH. „Ekonom Babiš chce snížit DPH na pivo a na květiny. (...) Už jen čekám, kdy navrhne snížit DPH u koblih a paštik,“ napsal na twitteru s poukazem na to, že Babiš v rámci volební kampaně rozdával voličům koblihy. Návrhy ANO označil za populismus.

ODS kritizovala také návrh ANO na zavedení úlev z elektronické evidence tržeb (EET). „Autor elektronické evidence tržeb Andrej Babiš dnes představil své plány v daňové a ekonomické oblasti, jejichž součástí jsou právě úlevy z EET. Ten, který celé roky stíhal a šikanoval naše živnostníky a drobné podnikatele, nutil je pořizovat si za velké peníze pokladny a dělal z nich zlodějíčky, přichází pár měsíců před volbami s návrhem na úlevy z EET,“ uvedla místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija, která Babiše označila za populistu a pokrytce. ODS chce úplné zrušení EET.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek