TOP 09 by se do sněmovny nedostala, Piráti ano, ukazuje volební model | info.cz

Články odjinud

TOP 09 by se do sněmovny nedostala, Piráti ano, ukazuje volební model

Pokud by se volby konaly v první polovině září, uspělo by v nich s drtivou převahou hnutí ANO Andreje Babiše následované ČSSD a KSČM. Ukazuje to volební model CVVM. Zásadní je odhad výsledků směrem k TOP 09, která by se podle něj do sněmovny vůbec nedostala. V dolní komoře by podle šetření bylo sedm stran.

Záříjový volební model CVVM potvrzuje některé trendy, ale přináší i překvapivé zvraty. Do čela staví s přehledem hnutí ANO, kterému evidentně neškodí ani opakované problémy a kauzy Andreje Babiše. Podle CVVM by hnutí podpořilo přes 30 procent momentálně rozhodnutých voličů. Druhou ČSSD jen zhruba 13 procent.

Do sněmovny by se podle volebního modelu dostali i komunisté, ODS, SPD Tomia Okamury a Piráti s lidovci. TOP 09 by s teoretickým ziskem 4,4 procenta zůstala před branami dolní komory. Zisk chybějící pro překročení pětiprocentní hranice se ovšem pohybuje v rámci statistické chyby.

Volební model ovšem zohledňuje jen respondenty, kteří deklarovali, že se voleb zúčastní, a jsou rozhodnutí pro konkrétní stranu. Model vychází se stranických preferencí, které naznačují, že víc než dvě pětiny lidí si ze současné nabídky nedokáží vybrat a k volbám buďto rozhodně nepůjdou nebo se ještě budou rozhodovat, koho podpoří.

CVVM sbíralo data mezi 4. a 14. září 2017, dotazovalo se 970 lidí. Kompletní výsledky naleznete zde.

Vše o sněmovních volbách čtěte zde

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud