Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

TOP 09 zvolila do čela europoslance Pospíšila. Získal drtivou podporu

TOP 09 zvolila do čela europoslance Pospíšila. Získal drtivou podporu

Delegáti sněmu TOP 09 zvolili předsedou strany Jiřího Pospíšila. Získal 147 ze 177 hlasů. V předsednické funkci nahradí Miroslava Kalouska, který už nekandidoval. Pospíšilův jediný protikandidát, podnikatel Pavel Němec z Plumlova na Prostějovsku, ve volbě neuspěl, dostal 13 hlasů.

Pospíšil se chce v předsednické funkci soustředit hlavně na komunální volby. Straníky vybídl, aby kandidátky otevřeli i nestraníkům. Vyjádřil připravenost pomoci všem kandidátům v obecních volbách.

„Neslibuji rychlý volební výsledek. Slibuji, že oslovíme zpět voliče, kteří nás třeba naposledy nevolili. Jsem připraven pracovat pro Českou republiku, která potřebuje silnou TOP 09,“ uzavřel Pospíšil své kandidátské vystoupení před volbou.

„Evropský poslanec není evropský úředník, který musí šest dní v týdnu být v Bruselu,“ odmítl Pospíšil kritiku, že si zároveň s předsednictvím hodlá uchovat i funkci europoslance. Naopak to vnímá jako pozitivum, protože by mohl přispět ke zlepšení obrazu EU v Česku.

Pospíšil uvedl, že strana musí zůstat proevropská a musí se stavět proti populismu. Varoval před Andrejem Babišem, kterého považuje za nebezpečí pro svobodu a demokracii. Zastánce referenda o vystoupení z EU označil za lidi, kteří se snaží dostat Česko do područí putinovského Ruska.

Statutární zástupkyní nového předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila bude dosavadní místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. Ve volbě prvního místopředsedy získala poslankyně blízká končícímu předsedovi Miroslavu Kalouskovi 140 hlasů ze 173 odevzdaných lístků. Pro jejího protikandidáta předsedu karlovarské organizace TOP 09 Lukáše Otyse odevzdalo hlas 33 delegátů.

Miroslav Kalousek svůj úmysl neobhajovat předsednickou funkci oznámil krátce po sněmovních volbách, v nichž TOP 09 získala 5,31 procenta hlasů a jen těsně se dostala do Sněmovny.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek