Články odjinud

Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

Topolánek a Paroubek exkluzivně: ANO hledá partnery pro hru na zbabělce, ČSSD drtí kmotři

Politika je svébytná disciplína, jednou věcí je nahlížet na ni a komentovat ji z venčí, zcela odlišnou perspektivu ale skýtá možnost být jejím přímým aktérem. Zvažovat rozličné zájmy, schopnost uzavírat kompromisy a přitom se nezaprodat, čelit tlakům, umět nalézat spojence a být součástí hlasovací většiny. I proto jsme oslovili s  totožnými otázkami dva expremiéry, bývalého předsedu ODS Mirka Topolánka a expředsedu ČSSD Jiřího Paroubka. Někdejší rivalové a dvě mohutné osobnosti české politiky dokázaly svého času pro své strany získat výrazně nad třicet procent hlasů. Exkluzivně pro INFO.CZ nyní reflektují volební výsledek a povolební rozložení sil ve vztahu ke vzniku nové vlády.

Mirek Topolánek, bývalý premiér a expředseda ODS

Jak hodnotíte volební výsledky a co podle vás budou znamenat pro další směřování české politiky?

Volební výsledky nejsou zase až tak překvapivé. Poslední týdny před volbami ukazovaly na výrazný nárůst SPD a Pirátů, což se potvrdilo. Naopak se nepotvrdily tendence oslabování ANO, kde došlo přes skandály a obvinění Andreje Babiše k nárůstu voličů od tradiční levice (ČSSD a KSČM), což vyrovnalo ztráty elektorátu jdoucího ve prospěch SPD a právě Pirátů. Na ostatní strany tyto přesmyčky neměly podle mne výrazný vliv.

Tradiční levicové strany výrazně oslabily, což jsem predikoval už po krajských volbách. Předvolební rétorika a kampaň ANO to potvrdily. Záchrana TOP 09 a STAN díky pražským voličům a překročení 5% hranice znamenala nejenom nebývalý počet parlamentních stran, ale i menší propad hlasů, což znamenalo nižší přepočty podle D’Hondtova dělitele ve prospěch vítězů a menší benefit v zisku poslaneckých křesel. Tady někde se lámala představa ANO o pohodlném sestavování vlády a koalice.

Vítězství ANO je výrazné, ale právě chybějící mandáty z něj nedělají vítězství absolutní. Vítěz se bude muset dělit a v koaličních kompromisech se částečně rozmělní i jeho program a ambice. Otázkou je, jak moc se strany nechají obratným manévrováním ANO rozdělit a vydírat a jak poroste napětí a nervozita všech stran, které jsou na podíl na moci zvyklé a budou ochotny opustit nejen předvolební sliby, ale i zásady. Je to hra na zbabělce. Kdo první uhne, nakonec prohraje.

Ať už vyjednávání dopadne jakkoli, dá se říci, že politická mapa České republiky se překreslila a právě podoba budoucí koalice ukáže, jak dramaticky, a jaký vliv to bude mít na naši domácí i zahraniční politiku. Řada scénářů, které připadají v úvahu, navíc zvyšuje míru nejistoty a hloubku změn, ke kterým může dojít. Už dnes ale můžeme konstatovat, že každý ze scénářů přináší změnu naší evropské politiky. Na rozdíl od zahraničních komentátorů nemám pocit, že by byla ohrožena naše euroatlantická orientace.

V domácí politice očekávám ve většině scénářů částečně žití z podstaty, což ekonomický růst bude ještě nějaký čas umožňovat, nerealizaci bolestných reforem a nárůst populistických návrhů. Obavy mám, a nejsem sám, z útoku na zbytek nezávislých médií, na nezávislé soudy a aktivizaci represivních složek. Náznaků i flagrantních zneužití jsme byli s tichým souhlasem koaličních partnerů svědky už v tomto funkčním období.

Předpokládám už ne plíživé, ale skokové zásahy do individuálních svobod a kriminalizaci nepohodlných. Exekutiva nebude pod kontrolou Parlamentu.

Jaký očekáváte vývoj, pokud jde o vznik budoucí vlády? Jaké scénáře se vám s ohledem na rozložení sil jeví v tuto chvíli jako nejrealističtější?

Andrej Babiš je velmi obratný a tvrdý vyjednávač, který umí využít každé skulinky ve svůj prospěch a k dosažení cíle. Nemám pocit, že by měl v užití jakýchkoli nástrojů a postupů zábrany. Bude chtít vyjednat co „nejlevnější“ uspořádání. To je takové, které mu umožní ponechání klíčových pozic ve vládě. Premiér, ministr financí, ministr spravedlnosti, ministr vnitra, případně ještě zemědělství a místního rozvoje.

Je mu v zásadě jedno, jestli koalice bude homogenní, nebo různorodá, což je dáno i širokým spektrem jeho předvolebních slibů a možností si vybrat. V tomto má největší manévrovací prostor. Může rozložit ODS, může rozložit lidovce, může rozdělit ČSSD. Piráti by se museli zbláznit, kdyby strčili hlavu do chomoutu. Pořád má v záloze SPD a komunisty. Varianty s nimi jsou možné, ale Babiš chce dělat aktivně i evropskou politiku, a to by byla jistá komplikace.

Ještě nikdy nebyl tak široký vějíř možností. A to nezapomeňme na projekt jednobarevné vlády, doplněné nestranickými odborníky, která bude hledat „širokou“ podporu pro své návrhy ve sněmovně ad hoc. Tato varianta vůbec není nereálná. Umožní mu vždycky označit viníky neúspěchu a dělat tak permanentní kampaň. Jedním z aspektů, který jej zdrží, ale nezastaví, je termín pro nominace kandidátů do prezidentských voleb a tahy pana prezidenta. Pěkná šachová hra.

Vůbec se neodvažuji předpovídat další vývoj a konečnou podobu koalice. Na to mám málo informací ze zákulisí a tajných vyjednávání. Rada všem nedočkavým zní: nespěchejte. Jinak počítejte, že budete součástí procesu nevydání Andreje Babiše k trestnímu stíhání a diváky aktu zastavení stíhání. Pokud do koalice půjdete, kalkulujte s tím, že můžete být kdykoli vyměněni, když budete zlobit, a v příštích volbách, pokud ještě nějaké budou, už nebudete. Vyberte si. Chcete to rychle nebo pomalu…

Jiří Paroubek, bývalý premiér a expředseda ČSSD

Jak hodnotíte volební výsledky a co podle vás budou znamenat pro další směřování české politiky?

Je to volební revoluce. Velké vítězství hnutí ANO a naprostá rozdrobenost sněmovny vedle jednoho silného politického subjektu, který ovládá téměř dvě pětiny poslanců. Volby znamenaly neúspěch tradičních českých politických stran s malou výjimkou ODS, která jásá nad volebním výsledkem přes jedenáct procent. Ten výsledek vyniká jen proto, že ty další strany byly, s výjimkou ANO, ještě horší.

Došlo k debaklu levice a zejména sociální demokracie, která s výsledkem přes sedm procent dosáhla svého historicky nejnižšího výsledku ve stočtyřicetiletých dějinách strany. Naopak volby znamenaly výrazný úspěch pro populistickou a xenofobní Okamurovu SPD. Okamura během krátké doby poté, co mu ukradli v minulém volebním období jeho parlamentní stranu Úsvit, dokázal vybudovat novou stranu. A dokázal se dostat do sněmovny ještě s lepším volebním výsledkem, nežli před tím. Piráti jsou v politice jevem sui generis (svého druhu - pozn. redakce). Vtrhli se svými neomšelými tématy do české politiky a dokázali získat vynikající volební výsledek.

Problém české politiky je nyní zejména v tom, že je vlastně velmi úzká základna těch, kteří spolu mohou či chtějí spolupracovat ve vládě. Vyloučena je ze spolupráce krajní pravice (SPD) i krajní levice (komunisté). Do vlády nechtějí jít ani Piráti. Vládní účast s hnutím ANO odmítají jak Starostové, tak celkem pochopitelně i TOP 09, jejichž volební výsledky nejsou žádná hitparáda.

Prostě v české politice dochází k zásadnímu přerodu a z klasických politických stran, jak se zdá jediná ODS, alespoň mírně zachytila měnící se trendy. Pokud bude ČSSD pokračovat ve svých chybách, ve své rigidní politice a zejména pokud bude její vedení i nadále pod kuratelou kmotrů, v příštích volbách může strana propadnout pod pět procent.

Jaký očekáváte vývoj, pokud jde o vznik budoucí vlády? Jaké scénáře se vám s ohledem na rozložení sil jeví v tuto chvíli jako nejrealističtější?

Přirozenými partnery hnutí ANO ve vládě mohou být buď ODS, anebo sociální demokracie a lidovci. S těmito formacemi (buď jen s ODS, anebo s ČSSD a lidovci společně) může mít hnutí ANO ve sněmovně mírnou většinu. V prvním kole rozhovorů o vládě, zdá se, jsou pozice hlavních aktérů možné účasti ve vládě zabetonované. S přibývajícím časem může ale docházet k překvapivým názorovým změnám, zdá se však, že k tomu bude potřeba nějaký čas.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818