Trucující Zeman dráždí zákonodárce. K Ústavnímu soudu ho chtějí hnát i příznivci

Krize kolem odvolání Andreje Babiše (ANO) z postu ministra financí stále pokračuje. Prezident Miloš Zeman trvá na svém a odmítá šéfa hnutí ANO zbavit funkce, protože premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dle něho nedodržel koaliční smlouvu. „Trucování“ prezidenta, kterému Ústava ukládá jednat, stále více dráždí senátory i poslance, kteří hrozí, že Zemana poženou k Ústavnímu soudu. Tato možnost se přitom jeví jako stále reálnější. Odhodlání postavit se Zemanovi už dle zjištění deníku Právo projevili komunisté, kteří obvykle patří mezi jeho přívržence. 

Prezident podmiňuje odvolání Andreje Babiše vypovězením koaliční smlouvy. „Je třeba vypovědět koaliční smlouvu a v takovém případě nic nebrání odvolání jakéhokoliv ministra na návrh předsedy vlády,“ uvedl Zeman v úterý při návštěvě Libereckého kraje.

Babišovi by vězení pomohlo, za nahrávkami může být ČSSD i policie, říká politolog Pehe

Zabývat se případným odvoláním ministra financí má navíc v plánu až po návratu z Číny, tedy až po 18. květnu. Premiér Sobotka po něm přitom požadoval, aby Andreje Babiše odvolal k 9. květnu. Ústava prezidentovi ukládá, aby ministra na žádost premiéra odvolal. Prezidentovo lavírování a nerespektování ústavy kritizují odborníci a stále více také senátoři a poslanci.

V úvahu připadá i žaloba na prezidenta k Ústavnímu soudu. K přijetí návrhu žaloby je třeba souhlas třípětinové většiny senátorů přítomných na dané schůzi, což je 49 v případě účasti všech 81 členů horní komory. Podání žaloby by pak musely schválit ještě nejméně tři pětiny všech poslanců, tedy minimálně 120 členů dolní komory.

Senátoři dali Zemanovi týden na odvolání Babiše. Pak chtějí řešit ústavní žalobu na prezidenta

Podle zjištění deníku Právo má žaloba v obou komorách parlamentu dostatečnou podporu k tomu, aby byla podána. Odhodlání postavit se Zemanovi totiž projevují už i ti, kteří obvykle patří do tábora jeho příznivců. Ruku by pro žalobu zřejmě zvedli sociální demokraté, lidovci, ODS, TOP 09, Úsvit a komunisté. „Podle rozložení sil to vypadá, že v Senátu by pro žalobu mohlo hlasovat kolem 56 senátorů. Ve sněmovně by i s třicetihlavým klubem KSČM návrh mohlo podpořit kolem 130 až 140 poslanců,“ píše Právo.

Prezidenta Zemana nechce hnát k Ústavnímu soudu dle Práva jedině hnutí ANO. „Já uznávám, že Ústava je víc než koaliční smlouva, ale potom má říct pan premiér na začátku, že si bude dělat, co chce a že koaliční smlouvu, kterou podepsali všichni poslanci, nebude respektovat,“ nechal se slyšet Babiš.

Aktuální dění kolem odvolání Babiše sledujeme ŽIVĚ.

 

 

SDÍLET
sinfin.digital