Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Úřad hlídající strany před volbami potrestá první hříšníky. My to nebudeme, brání se všichni

Úřad hlídající strany před volbami potrestá první hříšníky. My to nebudeme, brání se všichni

Už v nejbližších dnech se první politické strany dozví, že proti nim úřad, který dohlíží na jejich hospodaření, zahájil správní řízení. Aktuálně se vyřizují poslední formality. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí ani poté neprozradí, proti kterým subjektům postupuje. Strany se dušují, že zákon nijak neporušují a postihu se nebojí. Zároveň ale přiznávají, že v předpisech tápou. Z již dřívějších náznaků členů úřadu je patrné, že pokuty se může obávat Andrej Babiš, třeba za svou knihu O čem sním, když náhodou spím.

Do úřadu nastoupili na začátku července první zaměstnanci, kteří mají na starosti zahájit „represivní“ rovinu, tedy postih těch, kteří zákon nedodržují. Člen úřadu Jan Outlý již dříve v rozhovoru pro INFO.CZ uvedl, že se jedná o neoznačení volebních kampaní v souladu se zákonem nebo vedení kampaně bez registrace úřadu.

Strany, které INFO.CZ oslovilo, se dušují, že ony vyrozumění o zahájení správního řízení nedostanou. „Zahájení správního řízení proti TOP 09 neočekáváme, jelikož všechny právní předpisy dodržujeme. Inzerci a outdoorovou reklamu na billboardech označujeme dle zákona a v případě nejasností konzultujeme správný postup s Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí,“ odpovídá mluvčí TOP 09 Miroslav Hlaváč. Podobně se vyjadřují i další strany.

Nejvíce by se postihu měl obávat Andrej Babiš. Jak už dříve řekl Outlý, porušil zákon publikací O čem sním, když náhodou spím. „Osobně si myslím, že tam je výklad jasný,“ řekl Outlý v rozhovoru pro INFO.CZ s tím, že kniha by měla být řádně označena a vykázána jako součást kampaně. Hnutí se ale brání. „Nemáme žádné informace o tom, že by s námi Úřad plánoval zahájit správní řízení. Při přípravě materiálů dbáme na to, aby vše bylo označené tak, jak zákon ukládá a logicky máme za to, že bude vše v pořádku,“ říká pro INFO.CZ mluvčí hnutí ANO Vladimír Vořechovský.

Úřad i politické strany ale naráží ještě na jeden zásadní fakt. Současný dohled je v Česku novinkou a obě strany se učí, jak k němu přistupovat. „Souhlasím s tím, že kampaň je v zákoně definována velmi široce a že do ní spadá v podstatě cokoliv. Na druhou stranu si myslím, že to je dobře, protože jakékoliv výjimky by v českých podmínkách znamenaly, že by strany začaly hledat prostor, jak uniknout regulaci. Spíše si myslím, že rozčarování stran vyplývá z finančního limitu, kdy zřejmě počítaly s 90 miliony tak, jak byly zvyklé, kdy do nákladů kampaně vykazovaly pouze něco,“ uvedl Outlý.

A strany přizvukují. „Přiznáváme, že problémy byly, alespoň z počátku. Neměli jsme dostatek informací a vše jsme řešili výkladem zákona ve spolupráci s našimi vlastními poslanci PS Parlamentu ČR,“ tvrdí první místopředseda KSČM odpovědný za ekonomiku a volby Petr Šimůnek.

I podle TOP 09 není v některých případech ze zákona zcela jasné, co vše je potřeba započítávat do limitu na kampaň a co ne. „Média se již v minulosti věnovala například otázce, zda by strany do tohoto limitu měly započítávat, i pokud si jakýkoliv jejich podporovatel vylepí předvolební plakát do okna, výlohy či na plot. V tomto ohledu přinášejí nové volební zákony řadu nejasností, na což jsme upozorňovali již před jejich schvalováním,“ popisuje mluvčí strany. „Problémem je neexistence metodických pokynů nebo ustálené praxe. Na této kampani se učí jak úřad, tak politické strany, takže nepřesnosti mohou vznikat, ale snažíme se jim komunikací s úřadem předcházet,“ tvrdí mluvčí ODS Jana Havelková.

Také další strany tvrdí, že se v případě nejasností na úřad s dotazy obrací. „Pokud jsme potřebovali, úřad jsme oslovili, zároveň pravidelně sledujeme jeho webové stránky,“ tvrdí mluvčí sociální demokracie Mikuláš Klang.

Pomoct měla stranám také schůzka zástupců úřadu s volebními manažery. „Využili jsme setkání v Hradci Králové v minulém týdnu. Bylo přínosné,“ říká volební manažer Zelených David Seibert.

„Bylo velmi užitečné, protože celou řadu nejednoznačných otázek jsme si na místě se členy komise ujasnili,“ souhlasí Vořechovský z ANO. TOP 09 si pochvaluje především upřesnění, co se týče zapojení členů do volební kampaně nebo evidování outdoorové kampaně.

V poslední době vyvolalo otázky především to, zda do limitu kampaně započítávat i služby PR poradců nebo expertů na sociální sítě. Někteří politici se bránili, že pro ně tito lidé pracují celý rok a nesouvisí tedy s podzimními volbami. O tom, že se jak strany, tak úřad otázkou zabývají, svědčí i vyjádření, které úřad zveřejnil ve středu na svých webových stránkách.

„V případě, že jde o služby, které strana pořizuje externě (na zakázku od firem, podnikajících fyzických osob či formou dohody o provedení práce, smlouvy o dílo atp.), s výjimkou stálé pozice tiskového mluvčího, jsou tyto služby nákladem kampaně jako každá jiná nakoupená služba či zboží. Nehraje přitom roli, zda strana tuto zakázku zadala před zahájením kampaně, po zahájení kampaně či zda jde dokonce o trvalou spolupráci,“ uvádí úřad. Jiná je situace u trvale zaměstnaného pracovníka, jako je třeba tiskový mluvčí. U něj by do finančního limitu měly spadat jejich odměny za práci nad rámec jejich obvyklé náplně nebo vyšší mzda kvůli navýšení pracovního úvazku před volbami.

 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek