Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V nové sněmovně to vře. Lidovci odmítají volit předsedu, hnutí ANO podle nich selhalo

V nové sněmovně to vře. Lidovci odmítají volit předsedu, hnutí ANO podle nich selhalo

Krátce před klíčovou volbou nového vedení Poslanecké sněmovny se situace dál komplikuje. Špičky lidovců v dolní parlamentní komoře vystoupily s ostrou kritikou hnutí ANO – je podle nich nekompetentní, vyhýbá se jednání a přehlíží opozici. KDU-ČSL se proto podle Jana Bartoška nezúčastní volby vedení sněmovny a podobně se zachovají i další člany v tzv. Demokratickém bloku. Podle šéfa strany Pavla Bělobrádka je postup hnutí ANO „šlendrián“.

„Je velká škoda, že se ocitáme ve stejné situaci jako v pondělí, kdy kvůli nekompetenci ANO vypadala Poslanecká sněmovna plná zmatků v přímém přenosu,“ připomněl Bartošek začátek první schůze po volbách, během které už se poslanci stihli dostat do vážných sporů.

Na vině je podle lidovců laxní přístup hnutí ANO, které podle nich situaci neřeší a nekomunikuje s ostatními stranami. „Do dnešního dne bohužel neznáme počet výborů, počet lidí ve výborech, počet místopředsedů, složení komisí...“ pokračoval Bartošek. Hnutí ANO podle něj nejedná a ostatní netuší, jakým způsobem o chodu sněmovny uvažuje.

DĚNÍ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ ŽIVĚ ZDE >>>

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek pak připomněl spor o obsazení mandátového a imunitního výboru, který bude mimo jiné rozhodovat o vydání šéfa hnutí ANO Andreje Babiše a místopředsedy Jaroslava Faltýnka. Ustavení a obsazení výboru bylo jednou z prvních věcí, které poslanci řeší. Poté dojde na volbu vedení sněmovny, ovšem zřejmě bez účasti lidovců.

„Nafasujeme volební lístky, ale nevhodíme je do urny,“ vysvětlil Bartošek. Lidovcům vadí, že není zřejmé, kdo je součástí opozice a kdo Babiše podporuje. Podle šéfa lidovců Bělobrádka se v dolní parlamentní komoře formuje neoficiální koalice ANO, KSČM a SPD.

„Andrej Babiš odmítá jednat s demokratickým blokem, hnutí ANO odmítá svolat schůzku všech parlamentních stran,“ postěžoval si Bělobrádek na údajně nulovou komunikaci. Andrej Babiš naopak opakovaně tvrdí, že mu ostatní strany nedopřály prostor pro jednání o vládě a nemluví s ním, to ovšem Bělobrádek odmítá. Lidovci jsou podle něj k jednáním připraveni.

„Vyhýbací taktika, hnutí ANO se s velkou arogancí moci snaží říct: 'To si vyřešíme potom, teď nám zvolte vedení sněmovny',“ popisoval postup Andreje Babiše Bělobrádek.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek