„Vedení KSČ situaci podcenilo,“ říká o srpnové invazi 1968 šéf komunistů Vojtěch Filip | info.cz

Články odjinud

„Vedení KSČ situaci podcenilo,“ říká o srpnové invazi 1968 šéf komunistů Vojtěch Filip

Komunistická strana Čech a Moravy patří mezi nejstabilnější subjekty české politiky. Zároveň platí, že je navzdory kontinuálnímu zastoupení v Poslanecké sněmovně už téměř osmadvacet let v opozici. Podle Vojtěcha Filipa jsou ale komunisté letos připraveni nejen na opoziční, nýbrž také vládní odpovědnost. Záležet bude na výsledku voleb. Cílem v současnosti nejsilnější opoziční strany ve sněmovně je podle jejich předsedy obdržet více hlasů než ve volbách v roce 2013. Pokud jde o případnou podporu menšinové jednobarevné vlády hnutí ANO, Filip takovou povolební variantu nevyloučil. „Zásadně rozhodnutí o těchto věcech děláme až po volbách,“ řekl. V rozhovoru jsme se krátce dotkli také událostí 21. srpna 1968. Podle Filipa tehdejší vedení KSČ situaci podcenilo: „I když vědělo od 19. srpna o postupu tehdejších spojenců z Varšavské smlouvy, nereagovalo, a tak došlo k událostem, které těžce poškodily komunistické hnutí u nás, v Evropě i ve světě.“

Minulý týden vypršel termín pro podání kandidátek do sněmovních voleb. Můžete nám prozradit, jaké osobnosti se budou v letošních volbách ucházet za vaši stranu o hlasy voličů? Kolik máte na kandidátkách žen, kolik současných poslanců obhajuje mandát a zda máte na kandidátkách také nějaké straníky?

Na kandidátkách máme 98 žen, což je 28,57 procent. Přes 290 kandidátů jsou členové KSČM (85,42 %), tři kandidáti jsou členové Strany demokratického socialismu a 47 kandidátů je bez politické příslušnosti (13,7 %). Mandát obhajuje 29 poslanců zvolených za KSČM, čtyři naši současní poslanci se rozhodli již nekandidovat. Na kandidátkách máme řadu lidí, kteří pracují v obecní či krajské samosprávě, z toho 18 starostek a starostů, 6 místostarostů, 46 krajských zastupitelů.

Na našich kandidátkách jsou většinou zaměstnanci všech možných profesí, od dělníků až po vědecké pracovníky, ale také dvaadvacet podnikatelů, živnostníků nebo OSVČ. Řada našich kandidátů jsou členové různých odborových svazů, tři z nich tuto činnost vykonávají přímo jako placení funkcionáři odborů.

S jakým cílem jdete do voleb? Jaký počet hlasů byste požadoval za úspěch a jaký naopak za neúspěch?

V minulých volbách získala KSČM podporu celkem od 741 044 voličů (14,91 %). Naším cílem je  pozici ve sněmovně posílit a získat vyšší podíl autority ve společnosti.
 
Jaké jsou vaše programové priority, s čím chcete voliče letos oslovit?

Hlavním heslem kampaně je Spravedlnost, mír a bezpečí nebo, chcete- li, Mír ve světě a bezpečí doma pro občany naší vlasti. Naše priority jsou, aby lidé za poctivou práci dostávali spravedlivou odměnu a nemuseli jsme platit evropské ceny a nemít přitom evropské mzdy. Další prioritou je, aby byla zákonem garantována pravidelná valorizace důchodů podle skutečných potřeb seniorů. Vzdělání má být dostupné podle schopností a nikoli podle peněženky.

Požadujeme také revizi tzv. církevních restitucí a zdanění tohoto daru, nepromlčitelnost privatizačních podvodů a odsouzení tunelářů. Nebo zastavení rozprodeje majetku do zahraničí včetně zemědělské půdy. Dále chceme prosadit, aby vodní zdroje byly navráceny do rukou státu, prosadit chceme také všeobecné referendum.

Je KSČM připravena podílet se po osmadvaceti letech v opozici na vládnutí? Umíte si představit, že přijmete vládní odpovědnost? A za jakých okolností?

KSČM má dostatek odborníků jak na exekutivní, tak na opoziční roli. Jak se rozhodneme, je otázkou důvěry, kterou od voličů - občanů naší vlasti dostaneme.

V médiích se spekuluje o tom, že  byste po volbách mohli podpořit menšinovou jednobarevnou vládu hnutí ANO. Co na podobný scénář říkáte? Za jaké situace by byl pro vás realizovatelný?

Zásadně rozhodnutí o těchto věcech děláme až po volbách. Otázka je skutečně spekulativní.

Týdeník Respekt zveřejnil v pondělí informaci o tom, že v Moskvě končí na postu velvyslance Vladimír Remek. Nemůžu se Vás nezeptat, zda o tom víte a zda s ním nepočítáte pro přímou volbu prezidenta?

Ano, vím to od Vladimíra Remka od dubna letošního roku, vyprší mu čtyřletý mandát a pokračovat nemá v úmyslu. O jeho další práci s ním jednáme, ale záleží na něm, nikoli na přání KSČM nebo mém.

Pokud jde o prezidentské volby, počítáte spíše s vlastním kandidátem anebo podpoříte Miloše Zemana?

O postupu v prezidentské volbě bude jednat vedení KSČM 1. září a pak plénum ÚV KSČM 9. září. Nemohu předjímat stanovisko kolektivních orgánů.

Hovoříme spolu 21. srpna, co pro vás toto datum znamená téměř padesát letech poté, co začala okupace Československa armádami pěti zemí tehdejší Varšavské smlouvy?

Před devatenácti lety jsem se podílel společně s docentem Zdeňkem Klanicou na stanovisku k jedenadvacátému srpnu 1968, je zveřejněno na našich webových stránkách. Nemyslím, že bych na tom měl co měnit. Vedení KSČ situaci podcenilo, a i když vědělo od 19. srpna o postupu tehdejších spojenců z Varšavské smlouvy, nereagovalo, a tak došlo k událostem, které těžce poškodily komunistické hnutí u nás, v Evropě i ve světě.

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Videa, rozhovory a fotogalerie z volebních štábů sledujte na Blesk.cz

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Volby do Evropského parlamentu 2019

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců. Volí se poměrným systémem, to znamená, že strana musí získat minimálně 5 % hlasů, aby měla nárok na křeslo v parlamentu. I těchto voleb je možné se zúčastnit mimo místo trvalého bydliště na voličský průkaz, nelze ovšem odvolit v zahraničí.

Jak volit Kandidáti Seznam europoslanců Průzkumy Voličský průkaz Jak se stát členem volební komise Jak vypadá europarlament Historie voleb do EP

ZPRÁVY

Články odjinud