Veleba i Nejedlý končí. Vedení „Zemanovy“ SPO dalo po volební blamáži funkce k dispozici

Vedení Strany práv občanů (SPO) dalo kvůli neúspěchu ve volbách své funkce k dispozici. Stranu chce vést do mimořádného sjezdu, který byl svolán na březen. Strana to uvedla v prohlášení umístěném na webových stránkách. Ke straně má blízko prezident Miloš Zeman, který stál za jejím založením. Ve vedení strany jsou jeho blízcí spolupracovníci. SPO ve volbách získalo pouze 0,36 procenta hlasů, za cíl měla dostat se do Sněmovny. O čtyři roky dříve strana získala důvěru 1,51 procenta voličů.

„Vedení SPO dává vzhledem k neuspokojivému výsledku v parlamentních volbách své funkce k dispozici s tím, že povede SPO do mimořádného sjezdu SPO,“ uvedlo vedení strany. Termín mimořádného sjezdu vyhlásilo na 3. března. Během února se sejdou krajské konference.

Ukrajinští investoři se kvůli konfliktu s Ruskem hrnou do Prahy. Peníze má ochránit Český hrad

Stranu vede Jan Veleba, prvním místopředsedou je Marian Keremidský. Mezi místopředsedy je také Martin Nejedlý, hlavní Zemanův poradce. Právě se Zemanem je strana úzce spjata. Dříve ve svém názvu nesla i prezidentovo jméno a Zeman se netají její podporou. Letos například ve sněmovních volbách podle svých slov společně s manželkou volili Františka Ringo Čecha, volebního lídra strany. V daném volebním okrsku strana dostala pouze dva hlasy. SPO také sbírala podpisy pod petici za opětovnou kandidaturu Zemana.

Na letošním únorovém sjezdu SPO, kterého se Zeman účastnil, se vyslovil pro volební spolupráci SPO s hnutím Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury. Obě uskupení společně kandidovala před rokem do krajských voleb. Vztahy vedení SPO a Okamury se poté výrazně zhoršily.

Nedivím se, že lidi volili Okamuru. Zestátnění ČT a rozhlasu je reálné, říká Dominik Feri

Veleba v komentáři ke sněmovním volbám na webových stránkách SPO uvedl, že po volbách nevidí zklidnění politické scény. „Naopak si myslím, že souboj o moc bude pokračovat a že to všechno skončí předčasnými volbami,“ poznamenal.

SDÍLET
sinfin.digital